Zobu kanālu ārstēšana

zobu kanālu ārstēšanaDzirdot no zobārsta to, ka būs nepieciešams veikt endodontiju jeb zoba kanāla tīrīšanu, pacienti nereti mēdz satraukties. Tas ir pašsaprotami, jo šī nav ikdienišķa procedūra. To veic gadījumos, kad pacientus skārušas nopietnas zobu veselības problēmas. Apskatīsim biežāk uzdotos jautājumus par šo tēmu.

Vai ir iespējams salabot zobu, ja netiek veikta endodontija?

/ Uz jautājumiem atbildes sniedz profesionāļi:

http://www.adenta.lv/lv/arstnieciba/cenas/endodontija/

Endodontija nav jāveic pirms katra zoba labošanas. Ja bojājums ir neliels un nav skāris zoba mīkstos audus jeb pulpu (to veido asinsvadi un nervi zoba kanālā), pietiek ar plombas ievietošanu. Taču, ja iekaisums ir ielaists un attīstījies zoba mīkstajos audos, bez kanāla tīrīšanas neiztikt. Šīs procedūras laikā zoba kanāls tiek attīrīts no iekaisuma radītājiem, kā arī pēc tam to dezinficē ar īpašiem medikamentiem. Šis process palīdz likvidēt infekciju, kā arī nodrošina to, lai zobu varētu glābt, to atjaunojot.

Ja zobs nesāp, vai nepieciešams tīrīt kanālu?

Tas, ka zobs nesāp, nenozīmē, ka tā kanāls nav iekaisis. Šajā gadījumā patieso situāciju iespējams noteikt, izmantojot rentgenoloģisko izmeklēšanu. Sākumā iekaisums noārda zoba cietos audus, un, ja to laicīgi neaptur, infekcija izplatās mīkstajos audos. Tālākai izplatībai ir divas stadijas – akūtā formā pacienti jūt asas sāpes, taču nereti zobārstu neapmeklē. Sāpes ar laiku pāriet, jo iekaisums pāriet hroniskajā formā. Šī ir ļoti bīstama stadija, jo iekaisums izplatās tālāk zoba kanālā, nokļūstot līdz žokļa kaulam. Ja arī cilvēks to nejūt, šajā procesā zoba audi pamazām noārdās, radot arvien lielākas problēmas.

Vai endodontijas procedūra ir sāpīga?

Tā kā mūsdienās zobārstniecībā tiek izmantotas modernas un efektīvas anestēzijas metodes, zobu kanālu tīrīšana nav tik sāpīga kā agrāk. Taču procedūra ir diezgan sarežģīta un aizņem salīdzinoši ilgāku laiku. Turklāt nereti endodontija jāveic divās vizītēs, taču tas atkarīgs no iekaisuma attīstības pakāpes. Ja atrodaties pie zinoša speciālista, viņš paveiks visu iespējamo, lai procedūras laikā jūs justos komfortabli.

Kādēļ dažkārt endodontijas procedūru nav iespējams pabeigt vienas ārsta vizītes laikā?

Ja iekaisums nav laicīgi izārstēts, tas nereti attīstās līdz pat žokļa kaulam. Tādos gadījumos endodontiju veic divos seansos. Pirmajā tiek likvidēts iekaisuma process, iztīrot no kanāla bojātos audus un iekaisuma izraisītājus, kā arī kanāls tiek piepildīts ar dezinficējošām zālēm, bet beigās noslēgts ar pagaidu plombi. Pēc apmēram divām nedēļām zobārsts kanālu atkal attaisa, izskalo ar zālēm un piepilda ar īpašu zobārstniecības materiālu – gutaperču. Pēc tam var uzsākt zoba kroņa atjaunošanu.

Kā jau noprotat, zoba kanāla iekaisums ir ļoti nepatīkama problēma, tādēļ, lai tā neskartu arī jūs, ņemiet vērā speciālistu ieteikumus par zobu kopšanu, kā arī regulāri apmeklējiet zobārstu un zobu higiēnistu!