Zobu higiēna sievietēm stāvoklī

dentalart.lv zobu higēna grūtniecēmGrūtniecēm noteikti ir nepieciešama rūpīga uzmanība saistībā ar savu veselību ne tikai domājot par to, ko lietot uzturā un cik daudz ir atļauts nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, bet pastiprināti jāseko līdzi arī zobu  veselībai, jo tie ir vieni no tiem, kuri cieš visvairāk, kad bērns paņem daudz kalcija un citu svarīgu vielu.

Sievietēm stāvoklī ir ieteicams apmeklēt zobu higiēnistu vismaz 2 reizes grūtniecības laikā. Laba mutes dobuma higiēna ir viens no veidiem, kā var pēc iespējas vairāk izvairīties pret dažādām slimībām un infekcijām, jo grūtniecības laikā sievietei ir pazemināta imūnsistēma. Neizbēgami ir arī tas, ka grūtniecības mēnesī ir jāievēro biežākas ēdienreizes, kā arī nākas saskarties ar tādiem ēdieniem, kur ir ar izteiktu saldumu vai sāļumu. Tas ir sevišķi kaitīgi zobiem. Arī dabiskās izmaiņas ķermenī, kā hormonu līmeņa paaugstināšanās veicina palielinātu aplikuma un zobakmens veidošanos ap zobiem un arī smaganu asiņošanu. Tā kā grūtniecības laikā notiek izmaiņas arī siekalu sastāvā, tās vairs nespēj tik efektīvi attīrīt mutes dobumu no kaitīgajām baktērijām, kas tur pastāvīgi rodas.Šis ir galvenais iemesls, kādēļ topošajām māmiņām ļoti svarīgi ievērot pastiprinātu uzmanību un rūpes par zobu veselību mājās ar rūpīgu zobu tīrīšanu un zobu diega lietošanu, kā arī neatteikties no zobu higiēnas procedūras profesionāļu izpildījumā. Zobārsta apmeklējums ļaus noteikt un kontrolēt kopējo mutes dobuma veselības stāvokli. Tikai veicot laicīgu apskati, ir iespējams laikus novērst nopietnāku problēmu rašanos zobos, kas prasītu daudz vairāk papildus izmaksas. Ir svarīgi, lai sieviete būtu vesela un brīva no infekcijām un iekaisumiem, jo tas var negatīvi ietekmēt papildus arī vēl nedzimušā bērna veselību.

Pati zobu higiēnas procedūra nav nemaz tik sarežģīta un noteikti no tās nav jābaidās. Vispirms tiek pārbaudīts zobu smaganu veselības stāvoklis ar speciālu zobārstniecības instrumentu. Galvenā problēma, kas tām var būt ir smaganu atkāpšanās. Galvenā atšķirība no parastās zobu higiēnas procedūras ir tā, ka netiek izmantots ultraskaņas skeilieris. Tā vibrācijas jeb ultraskaņas darbība, spēj negatīvi ietekmēt mazuļa veselību. Tiek izmantoti mehāniskie zobārstniecības instrumenti, bet pirms tam tiek veikta zobu virsmas anestēziju, kas samazina arī gļotādas jūtīgumu. Tas ir gēla veidā un ir iedarbīgs. Ar speciālajiem instrumentiem tiek noņemts zobu aplikums un zobakmens masas. Kad tas ir izdarīts, zobi tiek nopulēti ar abrazīvo pastu un rūpīgi iztīrīti ar zobu diegu, kas ļauj piekļūt mazākās zobu starpās, kur var būt vēl palikušas kādas kaitīgas daļiņas. Zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem balinošu efektu. Pats pēdējais procedūras posms ir, kad uz zobiem tiek uzlikta fluora aplikācija, kas  palīdz atjaunot zobu aizsargslāni jeb pelīkulu. Speciālā aplikācija ir gēla veidā un tā ir katra brīva izvēle – likt to vai nelikt.

Zobu higiēna grūtniecēm ir svarīga lieta, kam ir nepieciešams pievērst papildus uzmanību. Vēlams ir lietot speciālas fluoru saturošas zobu pastas. To galvenā papildus īpašība ir tā, ka tās stiprina zobu emalju. Līdzīgi darbojas arī fluora tabletes. Papildus tās nodrošina arī kalcija saglabāšanos zobu emaljas sastāvā, kas palīdz nodrošināt zobu izturību. Zobu emalja ir daudz jūtīgāka grūtniecības laikā un kas grūtniecības laikā kļūst jūtīgāka un tam ir jāpievērš papildus uzmanība. Var lietot arī kalciju saturošos preparātus. Par papildus ieteikumiem ieteicams konsultēties ar privāto ārstu.