Uzzini, kā var palīdzēt fizioterapeits – profesionāls funkcionālais speciālists

 

Fizioterapija un rehabilitācija ir pēdējā desmitgadē gana bieži dzirdēti nosaukumi, jo to vieta veselības aprūpes sistēmā tiek atzīta par arvien nozīmīgāku.

fizioterapeitsJa pamatā medicīna balstās uz cilvēka saslimšanu un traumu ārstēšanu, tad rehabilitācija un fizioterapija domā par to, kā pacientu atgriezt pilnvērtīgā dzīvē, ļaut viņam izmantot un pašam kontrolēt savu ķermeni, būt darbspējīgam un pēc iespējas neatkarīgam no apkārtējiem cilvēkiem.

Tas, cik tālu šāda rehabilitācija savos panākumos var iet, protams, atkarīgs no pacienta pamatsaslimšanas. Vairumā gadījumu pacientu kustību traucējumus fizioterapija var novērst pilnībā.

Pacientiem ar smagām un paliekošām traumām, attīstības un neiroloģiskiem traucējumiem pilnīgu situācijas uzlabojumu sagaidīt izdodas reti, bet fizioterapeits un citi rehabilitācijas speciālisti var palīdzēt ievērojami uzlabot šo cilvēku dzīves kvalitāti.

Kā strādā fizioterapeits?

Fizioterapeits ir funkcionālais speciālists ar augstāko medicīnisko izglītību, viņš detalizēti pārzina visus ķermeņa procesus, prot pielāgot fizioterapijas procesu pacientiem ar dažādām diagnozēm un saslimšanām. Fizioterapijas lauks ir daudzveidīgs, tas pielāgojas pacienta vajadzībām.

Pamatā tās ir saudzīgas un mērķtiecīgai vadītas kustības, kas strādā gan uz ķermeni kopumā, gan uz konkrētu saslimšanas vai traumas vietu. Fizioterapijā un rehabilitācijā izmanto dažādas metodes, palīgierīces, darba vidi. Parasti tie ir vingrojumi speciāli aprīkotā zālē, kur ir gan palīgierīces, gan atbilstošs grīdas segums.

Bet gana bieži fizioterapeits ar pacientu strādā baseinā. Fizioterapija ir piemērota pacientiem jebkurā vecumā un ar jebkādām salimšanām. Var tikai atšķirties metodes, darba intensitāte. Tāpēc fizioterapeits ar savām zināšanām var izvēlēties atbilstošāko pieeju, lai pacientam nekaitētu un virzītu viņu uz vēlamo rezultātu.

Fizioterapija ir speciālista un pacienta sadarbība. Vingrojumus pacients veic ar fizioterapeita atbalstu un vadību. Ja pacients nav atsaucīgs un nevēlas strādāt, tad panākumi var būt lēni un pat nenotikt.

Tapēc fizioterapija savā ziņā ir saistīta arī ar psiholoģiju. Speciālistam emociāli jāatrod pieeja katram pacientam, jāatrod kontakts, jāmotivē viņu darbam, kas nav viegls. Ar smagāk slimiem, depresīviem pacientiem, un tādiem, kuri cieš no garīga rakstura traucējumiem, darbs ir daudz grūtāks un lēnāks.

Fizioterapija veselajiem

Ne vienmēr fizoterapeita darbs saistīts ar smagi slimiem un traumu pacientiem. Fizioterapeits ir kustību speciālists, kurš arī veseliem un aktīviem cilvēkiem var palīdzēt ikdienā justies labāk, atbrīvot muskuļus un kustību aparātu no darba radīta stresa, slodzes.

Fizioterapeits arī parzina ergonomisku kustību un darba vides sistēmu, tāpēc varēs sniegt padomus, kā iekārtot darba vietu un māju tā, lai ķermenis nesaņemtu nevēlamu slodzi, kas var radīt sāpes mugurā, sprandā, muskuļos.

Tas aktuāli ir tiem, kuri strāda pie datora un rakstāmgalda garas stundas. Fizioterapeits vada gan individuālas, gan grupu nodarbības ārstnieciskajā vingrošanā. To var apmeklēt cilvēki ar dažādu sagatavotību un arī hroniskām pamatslimībām, jo vingrojumi nav agresīvi un intensīvi.

Te strādā ar visu ķermeni, ļaujot tam justies un izskatīties labāk, atslogojot to un mazinot spriedzi. Ar fizoterapeitu bieži vien konsultējas arī jaunie vecāki, kuri grib ieviest labāko aprūpi savam jaundzimušajam mazulim, jo bērniņa attīstībai ir būtiski ievērot vairākus principus ikdienas aprūpē, celšanā, velšanā.

Handlings ir būtiska sastāvdaļa mazuļa drošā un saudzīgā aprūpē, tāpēc vecāki dodas pie fizioterapeita lai apgūtu šīs prasmes. Fizioterapeits ir tas medicīnas speciālists, kurš palīdz justies labāk, atveseļoties ātrāk, veiksmīgāk atjaunot kustību un darba spējas.