Svešvalodu zināšanas – nozīmīgas labas izglītības un karjeras iegūšanā

Svešvalodu nozīme cilvēka dzīves panākumos nevar tikt pārvērtēta. Katra valoda, ko pārvaldām, ir mūsu bagātība un iespēja izaugsmei, labākam darbam, pasaules izzināšanai un pilnvērtīgākai komunikācijai. Jebkura valoda ir kā vārti uz kādu nelielu pasaules daļu, kultūru sabiedrību.

alfabēts Tie, kuri pārvalda vairākas valodas, visos laikos ir bijuši cienīti un novērtēti cilvēki, viņu pakalpojumus izmantojušas valdības, tirgotāji, ceļinieki, valoda ir bijusi atslēga uz sadarbību ar svešiniekiem. Mūsu gadsimtā svešvalodu prasmes ir ceļš uz labāku izglītību un pelnošu karjeru.

Tāpēc vecāki par sava bērna svešvalodu prasmēs, to kvalitāti un daudzveidību sāk domāt jau laikus, jo padomju gadu pieredze liecina, ka vēlu uzsāktā skolēnu svešvalodu apguve bija ļoti neefektīva. Vēl deviņdesmito gadu sākumā, kad es sāku skolas gaitas, angļu valodu sāka mācīt otrajā vai trešājā klasē, bet tagad mana meita angļu valodu apgūst jau no piecu gadu vecuma bērnudārzā.

Iespējas, ko piedāvā svešvalodu zināšanas

Valodu prasmes ir tas, ko jums neviens nevar atņemt, ja nu vienīgi ar laiku, kamēr prasmes nepielietojat, tās var kļūt vājākas. Ja skolēnam jau no pirmajām klasēm tiek veidotas stabilas valodu zināšanas, tad viņam ir daudz vieglā palielināt savus sasniegumus. Piemēram, daudzi vecāki vēlas bērnus sūtīt privātās un elitāras skolās gan Latvijā, gan ārzemēs.

Tad valodu prasmes var palielināt iespējas iekļūt izvēlētajās skolā. Bieži vien šajās skolās mācības notiek svešvalodās. Ja bērnam tās ir stabilas valodu zināšanas, viņam mācību process nesagādās grūtības. Pēc kvalitatīvas vispārējās izglītības iegūšanas un ar teicamām svešvalodu prasmēs jaunieši var mērķēt uz studiju vietām prestižākajās universitātēs gan Latvijā, gan ārzemēs.

Ārzemju universitātēs angļu valodas zināšanas ir viens no galvenajiem kritērijiem, pēc kura izvēlas pretendentus studiju programmās. Ja jaunietiem ir augsti mērķi un lieli sapņi attiecībā uz karjeru, tas stabilas un plašas valodu zināšanas būs viens no drošākajiem pamatiem.

Protams, ka angļu un citu valodu prasmes droši vērs jauniem cilvēkiem durvis uz labām darba iespējām, arī starptautisku karjeru. Tāpēc apgūt valodas nekad nav par ātru un arī par vēlu. Mācīties varam visu mūžu un vienmēr sevi pilnveidot.

Kā iegūt labas svešvalodu prasmes?

Svešvalodu apguves kvalitātē liela nozīme ir bērna skolas izvēlei, tāpēc vecākiem jau laikus jāpainteresējas, kāda līmeņa pasniedzējis strādā izvēlētajā izglītības iestādē, kāda ir skolēnu sagatotavība, vidējie sasniegumi un sekmes. Ja nav iespējas izvēlēties skolu, tad var jau laikus domāt par privātnodarbībām. Tas būs efektīvs veids, kā uzlabot svešvalodu prasmes, jo individuāls darbs vienmēr ir produktīvāks.

Vēl vecākiem ir iespēja vasarās nodrošināt valodu nometnes bērniem ārzemēs. Šajās nometnēs skolēni no 6 līdz 17 gadu vecumam var dabiskā vidē apgūt un uzlabot savas svešavalodu zināšanas. Nometnes bērniem veidotas tā, lai tajās aktīvas un aizraujošas nodarbes apvienotu ar progresīvām svešvaldu apmācībām.

Tie vecāki, kuri plāno atvasēm nodrošināt arī studijas ārzemēs, izmanto nometnes bērniem ārzemēs kā iesspēju, lai pieradinātu viņus pie šāda veida pieredzes ārvalstīs, mācīšanos, būšanu kopā ar vienaudžiem no visas pasaules, patstāvību tālu projām no mājām.

Pieaugušie, kuriem nav tādu svešvalodu zināšanu, kā viņu vēlētos, jebkurā laikā var sākt apmeklēt kursus un privātnodarbības. Tāpat daudzi jaunieši un pieaugušie jaunas valodas apgūst arī ceļojumu un studiju laikā. Ir tādi drosminieki, kas uz pāris gadiem pārceļas uz dzīvi citā valstī un tajā laikā ne tikai iepazīst šo vietu, strādā un gūst pieredzi, bet arī apgūst šīs valsts valodu. Apgūt kādu svešvalodu vai uzlabot tās prasmes var jebkurā vecumā, vajadzīga tikai apņēmība un labs skolotājs.