Skriešanas apģērbs ziemai: ko izvēlēties, lai būtu silti un ērti?

ziemas apģērbsNeviens nebrīnās, kad, uzsniegot pirmajam sniegam, slēpotāji no glabātuves izvelk slēpes, alpīnisti kāpj kalnos, kuros termometra stabiņš nokrīt stipri zemāk par nulli, bet, ieraugot skrējēju sparīgi „rikšojam” pa sniega klāto taku, visi brīnās. Vai nav auksts? Vai ir ērti skriet? Tādus un līdzīgus jautājumus sagaida ne viens vien skrējējs, bet ikviens, kas nodarbojas ar skriešanu visu cauru gadu, lieliski zina, ka nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs. Kādu apģērbu izvēlēties skrējienam ziemā, stāsta lielākā e-veikala Latvijā 220.lv speciālisti. Pēc speciālistu teiktā, lielākā skrējēju-iesācēju kļūda – „sakraut” sev virsū pusi no skapī esošā siltā ziemas apģērba.  Izvēloties apģērbu ziemas skrējienam, derētu atcerēties, ka gaisa temperatūra ārā ir aprēķināma mazliet citādāk. Parasti skrējējam ir par +7 grādiem siltāk kā ejošam cilvēkam, tas nozīmē, ka skrējējs izjūt nevis -14 grādu aukstumu, bet gan -7 grādus. Tāpēc ietīstīties siltākajās drēbēs tik tiešām nav nepieciešams.  Svarīgākais, lai skrējēja ziemas apģērbs aiztur sniegu un vēju, ļauj iztvaikot sviedriem un ir viegls, kustības neierobežojošs. Tātad, pat slavenāko zīmolu sporta apģērbs ziemai, kas paredzēts brīvajam laikam un pastaigām, laikā, kad sals pieņēmies spēkā, skrējējiem nav piemērots, jo slikti nodrošina sviedru iztvaikošanu, kā rezultātā skrējējs ātri sakarst un var pārsalt. Skriešanai nav ieteicams izvēlēties arī kalnu slēpošanai paredzēto apģērbu, jo tas teicami ļauj iztvaikot sviedriem, nelaiž cauri mitrumu un ir silts, tomēr tāds apģērbs ir pietiekami smags, tādēļ būs diezgan apgrūtinoši skriet.

Pats svarīgākais atribūts skrējēja ziemas apģērbā – ārjaka. Tai tiek izvirzītas augstas kvalitātes prasības: ārjakai ir jāaiztur vējš, jāļauj iztvaikot sviedriem, bet reizē ar to tā nedrīkst pieļaut pārāk lielu siltuma zudumu, jo skrējējam var sākt salt. Tieši no šiem trīs kritērijiem arī ir atkarīgs tas, kādai gaisa temperatūrai jaka ir paredzēta. Visbiežāk šī informācija ir norādīta uz pašas jakas vai preces aprakstā, ja apģērbu iegādājas internetā.

Zem skriešanas jakas ir jābūt vēl vienai apģērba kārtai, tas var būt tradicionālais sporta krekls ar garām piedurknēm. Ja ārā ir ļoti auksts, vislabāk izvēlēties no vilnas izgatavotu kreklu.

Skrienot vislielākais noslogojums tiek kājām, tādēļ tās izdala visvairāk siltuma. Tieši tādēļ kājas ģērbjamas visplānāk. Ja ārā nav ļoti auksts, pietiek pat ar parastajiem garajiem sporta legingiem, savukārt, termometra stabiņam krītoties, ieteicami siltinātie legingi.  Tikai tad, kad pūš stiprs vējš vai gaisa temperatūra nokrītas zemāk par -10 grādiem, ir vajadzīgas speciālās pretvēja bikses un apakšējais slānis – termo apģērbs.

Nodarbojoties ar skriešanu ziemā, nevajadzētu aizmirst arī par citām svarīgām apģērba detaļām – cepurēm, cimdiem, kakla lakatiem, zeķēm vai pat sejas maskām, ja ir ļoti auksts. Visbiežāk šīs apģērba detaļas tiek ražotas no sintētiskajām šķiedrām, tādēļ nav ne par aukstu, ne par siltu.  Turklāt, speciālisti skrējējiem iesaka nodrošināties ar pāris apģērba komplektiem – vienu siltāku un vienu plānāku.