Skotijas vilinājums un studijas ārzemēs

Pirms vairākiem gadiem kopā ar ģimeni bijām devušies ceļojumā uz Lielbritāniju. Mums nebija noteikta maršruta, kur braukt, ko apskatīt, nolēmām, ka ļausimies improvizācijai. Un tā nu sanāca, ka gandrīz visu ceļojumu pavadījām Skotijā, jo no pirmā mirkļa iemīlējām šo apvidu. Tā kā biju redzējusi daudzas vēsturiskas filmas par Skotijas vēsturi un skotu varonīgo un skarbo dabu, nebija grūti iztēloties kā fantastiskajā dabas ainavā dzīvoja pirms dauzdiem gadsimtiem, kā vīri cīnījās par brīvību un godu. Mēs apmeklējām daudzas vēsturiskās pilis, muzejus, izbraukājām piekrasti, kas ir pārbagāta neaizmirstamām ainavām – ielejas, ezeri, kraujas, klintis. Dabā cieši bija savijies skarbums un trausls maigums. Skotija mani apbrūra tik ļoti, ka nevarēju par to nedomāt arī atgriežoties mājās. Tā kā man bija palicis tikai viens gads līdz vidusskolas absolvēšanai, bija jādomā par tālāko izglītību. Un kādā brīdī es sapratu, ka mans ceļš ir studijas Skotijā.

Skolā viesojās pārstāvji no aģentūras ERGO|EDUCATION un stāstīja par studiju iespējām ārzemēs. Aģentūra sniedza atbalstu atbilstošās univeristātes izvēlē un visa birokrātiskā procesa sakārtošanā. Viņiem bija savs sadarbības universitāšu loks vairākās Eiropas un pasaules valstīs – Lielbritānijā, Dānijā, Nīderlandē, Šveicē, Kanādā, Grieķijā, Itālijā, Jaunzēlandē. Mani uzreiz ieinteresēja Lielbritānija, it īpaši Skotija. Es pieteicos uz individuālu konsultāciju, lai varētu uzzināt, vai tiek piedāvātas arī studijas Skotijā. Biju ļoti priecīga uzzināt, ka aģentūrai ERGO Skotijā ir sadarbības universitāte, kas ļoti labi atbilda manām interesēm un priekšstatam par savu nākotnes izglītību. Tā bija Dandī Universitāte, viena no labāko universitāšu desmitnieka daudzu priekšmetu pasniegšanā. Tajā var studēt mākslu, sociālās zinības, fiziku, inženēriju, grāmatvedību, dabaszinātnes, medicīnu, izglītības vadību un daudz ko citu. Dandī Universitātes mācībspēki ieguvuši īpašu atzinību visā Lielbritānijā, jo novērtēti kā vislabākie savā arodā.

Studijas skotijāLai iestātos Dandī Universitātē ar ERGO starpniecību man bija jāatbilst diviem kritērijiem – vērtējumiem atestātā bija jābūt vismaz 7 vai vairāk, IELTS angļu valodas testā vajadzēja saņemt vismaz 6 punktus vai TOEFL testā 560. Tā kā biju apzinīga skolniece un arī valodas man padevās, nebija nekādu problēmu izpildīt nepeiciešamos kritērijus. ERGO darbinieki sagatavoja visu nepieciešamo dokumentāciju, lai es varētu uzsākt studijas Skotijā. Jau augusta beigā es varēju doties uz Skotijas saulaināko pilsētu Dandī, lai uzsāktu studijas un atkal atgrieztos zemē, kurā biju iemīlējusies.  Man ļoti patika pati universitāte, pasniedzēji un mācību stils. Arī studentu pilsētiņa bija lieliska. Apmetos dzīvoklī, kas bija jādala ar vēl trīs studentiem. Dzīvoklis bija labiekārtots, aprīkots ar visu tehniku. Un tas bija pieejams par ļoti pieņemamu īres maksu, kurā viss bija iekļauts. Nebija atsevišķi jāmaksā par elektrību vai atkritumiem.

Jau pirmajās studiju brīvdienās es devos izbraucienā pa Skotiju, lai turpinātu ciešāk iepazīt šo zemi un tās cilvēkus. Palūdzu kursa biedram, kurš bija vietējais, pavadīt mani un parādīt tādas brīnišķīgas vietas, kuras parasti tūristi neapmeklē. Nākamo trīs gadu laikā biju izbraukājusi Skotiju krustu šķērsu. Mana sajūsma par šo zemi nebija mazinājusies ne pa mata tiesu. Daudzi draugi nesaprata, ko esmu ieraudzījusi šajā zemē. Pēc studiju beigām jau biju nodriedusi nākamajm nopietnajam lēmumam – es vēlējos palikt Skotijā un šeit strādāt. Vismaz tuvākos gadus. Vēlāk varētu atgriezties Latvijā ar lielisku izglītību un darba pieredzi, kas palīdzētu izveidot dzimtenē veiksmīgu karjeru un privāto dzīvi.