Šis zibensnovedējs pasargās no zaudējumiem!

Kas ir zibens un kā tas rodas

Zibens spēks un varenība ir apveltīts ar leģendām, nostāstiem un dažādiem mītiem kopš cilvēces rašanās. No vienas puses, tā ir fantastiska un skaista dabas parādība. No otras puses- nelaimi un postu nesošs spēks, kas var iznīcināt visu, kas tam stājas ceļā, ja nav ierīkots zibensnovedējs. Zibens rodas, kad starp mākoņiem izlādējas elektriskais lauks, galvenokārt negaisu, spēcīgu puteņu vai vulkānu izvirdumu laikā. Būtībā tā ir milzīga elektriska dzirkstele, kas izveidojas starp pretēji uzlādētiem laukiem.  

 

Zibens ir ārkārtīgi straujš- tā ilgums ir vien 0.2 sekundes, savukārt garuma ziņā tas var sasniegt 2-3 km garumu. Visbiežāk zibens ir sastopams reģionos, kas ir vistuvāk ekvatoram, piemēram, Etiopijā, negaiss novērojams pat 220 dienas gadā. Tomēr maldīgi domāt, ka Latvijā tas nav tik bīstams. Arī šajos klimatiskajos apstākļos ļoti nopietni jādomā par zibensaizsardzību un savs mājoklis noteikti jāaprīko ar zibensnovedēju.

 

Kāpēc nepieciešama zibensaizsardzība?

Lai apjaustu patieso postu, ko zibens bez zibensnovedēja spēj izdarīt, der atcerēties, ka tas ir tik spēcīgs, ka spēj izkausēt smiltis un iesperot kokā, ar tvaiku “uzvārīt” to no iekšpuses. Tieši šī zibens īpašība arī atstāj kokos īpašās zīmes. Savukārt, strāvas stiprums zibens spēriena laikā sasniedz pat 100 000 apmēru un temperatūra ir vairāk kā 30 000 grādu pēc Celsija skalas. Ja katru zibens izgaismoto metru apspīdētu ar lampiņām, tās degtu tik spoži, kā miljons kopā iededzinātas simts vatu spuldzītes. Iztēlojoties, ko šis spēks var nodarīt mājoklim, ir skaidrs, kāpēc nepieciešams zibensnovedējs.

 

Rēķinoties ar neaptveramo zibens spēju, 18. gs. zinātnieks M. Loskotovs pasauli iepazīstināja ar zibensnovedēju - metāla stieni, ko vertikāli piestiprināja pie ēkas vai cita objekta jumta un ar stiepli savienoja ar metāla priekšmetu, kas tika ierakts zemē. Tādējādi elektrība tika novadīta zemē un izklīdināta. Cilvēki ātri vien saprata, ka šis zibensnovedējs var pasargāt ne tikai ēku, bet dažkārt arī cilvēka dzīvību.

Kā pasargāt savu mājokli no zibens?

Ja katru zibens izgaismoto metru apspīdētu ar lampiņām, tās degtu tik spoži, kā miljons kopā iededzinātas simts vatu spuldzītes. Iztēlojoties, ko šis spēks var nodarīt mājoklim, ir skaidrs, kāpēc nepieciešams zibensnovedējs. Tā ir iespēja pasargāt savu īpašumu un arī veselību, dažkārt pat dzīvību.

 

Saskaņā ar Latvijas būvnormatīviem, katrai ēkai ir jābūt aprīkotai ar zibensnovedēju. Mūsdienās to konstrukcijas ir ļoti neuzkrītošas un nemanāmas, kā arī iespējams pasargāt arī elektroiekārtas un pārspriegumus. Tādējādi izšķir ārējo un iekšējo zibensaizsardzību.