Simptomi, kas liecina par prostatas saslimšanu

Prostata ir svarīgs dziedzeris vīrieša organismā, tas regulē seksuālo funkciju un ir saistīts arī ar urīnizvades sistēmu. Parasti vīriešiem līdz 40 gadu vecumam nav jāsatraucas par prostatas saslimšanām, ja nu vienīgi par prostatītu, kas ir bakteriāls iekaisums un var skart arī pusaudžus, bet kopumā prostatītu neuzskata par bīstamu, tas arī viegli pakļaujas ārstēšanai.

Bet vīriešiem vecumā pēc 40 gadiem prostata jau ir īpaši jāuzmana, jo vairākas slimības var attīstīties lēnām un sākumā bez izteiktiem simptomiem. Prostatas simptomi, kas var liecināt par kādu saslimšanu, lielākoties saistāmi ar urinēšanas problēmām, jo izmaiņas prostatā vistiešāk ietekmē urīnpūsli.

Prostatas simptomi var liecināt par vairākām slimībām, tāpēc ir svarīgi laikus konsultēties ar ārstu un veikt izmeklēšanu, lai izvairītos no slimības progresēšanas. Vēlīnā stadijā tāda prostatas saslimšana kā vēzis ir grūti ārstējama un parasti pacientam maksā dzīvību.

Bieža tualetes apmeklēšana

prostatas simptomiVecāki vīrieši jau pieņēmuši par normu, ka pensijas gados ir problēmas ar urināciju, bet ārsti norāda, ka tas ir maldīgs viedoklis, jo tā tam nebūtu jābūt. Tāpēc, ka prostatas saslimšanas veidojas lēnām, var pierimt un atkal atsākt savu aktivitāti, pacients pieņem, ka nelielās izmaiņas urinācijas režīmā, strūklas stiprumā un arī seksuālajā funkcijā ir normālas.

Tomēr tieši šādas lēnas izmaiņas, ka it kā nešķiet traucējošas, ir pirmais signāls, ka jāiet pie ārsta, jo tajā brīdī, kad simptomi sāk traucēt, rodas sāpes, nespēja normāli urinēt vai nekontrolēta urīna nesaturēšana, tad slimība jau var būt grūti ārstējamā stadijā. Tas it īpaši attiecas uz prostatas vēzi, kas šobrīd rada bēdīgu statistiku mirušo pacientu ziņā.

Sāpes urinācijas laikā un starpenē

Nav retums, kad prostatas saslimšanas pavada sāpes vēdara lejas daļā vai starpenē, tās var būt trulas un durošas. Sāpes var būt arī dzimumakta laikā. Tāds simptoms var būt prostatodīnijai, kas visbiežāk piemeklē tos vīriešus, kas jau pārslimojuši prostatītu. Ārsti uzsver, ka nekādi simptomi, kas vīriešiem saistīti ar urinēšanu, nedrīkstētu palikt ignorēti, jo laicīga diagnostika var izglābt dzīvību.

Vīriešiem vecumā pēc 50 gadiem regulāri vajadzētu apmeklēt urologu un veikt prostatas pārbaudi, lai pārliecinātos, ka nav kādu slēptu saslimšanu. Diagnostiku veic ar digitāli rektālo pārbaudi, asins analīzēm, ultraskaņas izmeklēšanu vai datortomogrāfiju, vēža riska gadījumā veic arī kaulu scintigrāfiju, jo kaulos veidojas pirmās vēža metastāzes.