5 lietas, kuras jāzina pirms mulčas iegādāšanās

mulčaMulčēšana ir efektīvs veids, kā parūpēties par augsni – tā saglabā optimālo temperatūru un mitruma līmeni augsnē, aizsargā augu saknes no krasas temperatūru svārstību ietekmes, mazina nezāļu izplatīšanos. Turklāt organiskā mulča satrūdot, bagātina augsni ar vērtīgajām barības vielām.

Šobrīd pieejami dažādi mulčēšanas materiāli – kuru no tiem labāk izvēlēties? Un, ko ņemt vērā pirms mulčas iegādāšanās?

Mulču iegādājies pie uzticama pārdevēja

Pat, ja Tu izvēlies organisku mulču, tas nebūt nenozīmē, ka tai klāt nebūs kādi nevēlami piemaisījumi, piemēram, celtniecības būvgruži, toksiskas ķīmiskas vielas vai krāsvielas. Tādēļ visdrošāk mulču iegādāties specializētos veikalos vai pie uzticama ražotāja.

Ņem vērā augsnes īpatnības un augu specifiku

Izvērtē, kādam mērķim mulča vajadzīga un kāds ir vēlamais efekts. Piemēram, kūdra piemērota augsnes ielabošanai, sevišķi tiem augiem, kuriem patīk skāba augsne. Savukārt, dārzeņu dobēs labāk lietot materiālu, kas ātri sadalās, piemēram, salmus. Ja svarīgs arī dekoratīvais risinājums, izvēlies materiālu, kas apstādījumiem piešķirs arī labu vizuālo efektu, piemēram, priežu mizu mulču.

Izvērtē, cik daudz mulčas nepieciešams

Plānojot iegādāties organisko mulču, jāsaprot, cik daudz tās nepieciešams – tās slānim jābūt pietiekamam, taču ar to nevajadzētu arī pārspīlēt. Ja mulčas kārta būs par mazu, tā nepildīs visas funkcijas. Ja par lielu – var novest pie auga bojāejas.

Plāno uz priekšu

 Ja zini, ka ar vienu materiālu mulčēsi vairākas dobes, ne tikai vienu dobi, veic vajadzīgos aprēķinus, lai saprastu, cik daudz mulčas galu galā vajadzīgs. Lai atvieglotu aprēķinus, daudzi mulčas tirgotāji piedāvā speciāli izveidotus kalkulatorus, kas ļaus veikt precīzus aprēķinus.

Izvēlies izdevīgākos variantus

Ne visi mulčēšanas materiāli ir dārgi – daži no tiem pieejami pilnīgi bez maksas. Piemēram, nopļautās zāles masa un lapas. Savukārt, ja izvēlies kādu no neorganiskajiem materiāliem, piemēram, mulčēšanas plēvi, to vari kombinēt ar vizuāli pievilcīgākiem materiāliem, piemēram, oļiem vai čiekuriem.

Mulčēšana – lieliska metode auglīgākam un skaistākam dārzam. Izvēlies piemērotāko materiālu un izbaudi priekšrocības!