Lego konstruktori, lieliska rotaļlieta attīstībai un izklaidei.

lego ninja

Bērnība nav gluži bērnība, ja lielāko laiku nepavadām rotaļojāties. Pieaugušie mūsdienās mēdz teikt, ka bērniem nav vairs tik pilnīga un aktīva bērnība, kā bija gadus desmit, divdesmit atpakaļ. Tad bērni lielākoties rotaļājās ārā, spēlējoties smilšu kastē, ar draugiem, skraidot, spēlējot “kariņus”, kamēr istabā rotaļlietu kastē bija vien konstruktoru klucīši, dažas lelles vai spēļu auto. Mūsdienās bērni lielākoties pavada laiku pie dažādām tehnoloģiskām ierīcēm – dators, planšete, telefons, savukārt rotaļlietu kastē ir tik daudz visa kā, ka pat vecāki vairs ar grūtībām atšķir – kura rotaļlieta kā saucama un kādai spēlei paredzēta. Tomēr, viena rotaļu lieta, šķiet, nemainās, arī laikam ejot ne. Kā tas bija mūsu vecāku bērnībā, tā arī tagad, mūsdienu bērniem – konstruktoru klucīši arvien ir viena no galvenajām rotaļu kastes sastāvdaļām.

Tiesa, kopš vecāku bērnības laikiem tie krietni vien mainījušies – tāpat kā citas rotaļlietas. Sarežģītības pakāpes, tematiskie komplekti, krāsas, dažādam vecumam piemērotākie konstruktori un vēl. Ja savulaik ar Lego klucīšiem bērni spēlējās tik vien kā sava prieka pēc un vecāki galvenokārt šādu rotaļlietu iegādāja, lai bērniem būtu interesanti, tad tagad jau Lego tiek pievērsta daudz pastiprinātāka uzmanība. Lego konstruktori tiek izmantoti kā veiksmīgi attīstības un izpratnes veicinātāji – reizē darbojoties gan kā rotaļlieta, gan kā lielisks izglītojošais un attīstošais priekšmets – divi vienā (kā ļoti daudz kas mūsdienās).

Ja patiešām Lego konstruktoru komplektus meklējam bērnam, lai veicinātu arī attīstību, un neskatāmies uz to tikai kā rotaļu priekšmetu, izvēlamies atbilstošu sarežģītības pakāpi – kas būs piemērota bērna vecumam. Nebūs praktiski iegādāties pārāk sarežģītu konstruktoru pavisam mazam bērnam, savukārt lielākam nebūs jēgs pirkt vienkāršos konstruktorus, ko bērns saliks pusstundas laikā, zaudējot visu interesi.

Lego attīsta un rosina bērna telpisko trīsdimensiju iztēli, tāpēc ir būtiski, lai konstruktoru var būvēt, jaukt ārā, un būvēt kaut ko jaunu – ne tikai vienu formātu vien. Tāpat, rūpīgi ceļot ieplānoto konstrukciju, bērns attīstīs arī koncentrēšanās spēju, pacietību un plānošanu.

Lego ir rotaļlieta ar krietni senu vēsturi – tā sākta ražot pirms teju 90 gadiem, un mūsdienās tā pazīstama visā pasaulē, kā vecāku, tā bērnu vidū. Un ja sākotnēji tie patiešām bija tikai raibi un krāsaini klucīši, kurus saliekot kopā varēja būvēt torņus, pilis, mājas, cilvēciņus un ko tik vēl ne, tad tagad konstruktoru daudzveidība ir patiešām neiedomājami plaša. Turklāt, par spīti tam, ka bērnu rotaļlietas nav no tām lētākajām precēm, Lego pamanījies saglabāt diezgan stabilu pozīciju tirgū, piedāvājot ne pārāk dārgus konstruktorus – lai iespēja atļauties šādu rotaļlietu būtu pēc iespējas vairāk vecākiem. Arī kvalitāti šīs rotaļlietas nav zaudējušas, pieturoties pie augstiem standartiem – tās nav kaitīgas bērniem, nesatur dažādas ķīmiskas vielas, un ja vien izvēlamies vecumam atbilstošu konstruktoru, arī tajā ietilpstošās detaļas bērnam nebūs bīstamas. Ņemot vērā, ka Lego konstruktori nu kļuvuši dažādi, tematiski un mūsdienu bērnu interesēm atbilstošāki (barbiju tēmas, policistu tēmas, glābēju, supervaroņu un tā tālāk), tad par izvēli noteikti nav jāsūdzas – izdosies atrast gan konstruktorus meitenēm, gan zēniem, kas nu kuram vairāk tematiski būs patīkamāks. Gan arī neitrālos, vienkāršos būvēšanas konstruktorus, kas nekur no Lego piedāvājuma nav pazuduši.

Pašiem mazākajiem, kam patiešām pirkstiņu attīstība, košās krāsas un liela izmēra klucīši ir paši piemērotākie, ir sagādāti Lego Duplo konstruktoru komplektiņi – piemēroti bērniem no 2 gadu vecuma. Mazajiem arī atrodami tematiski konstruktori, ar kuriem iespējams rotaļāties, paralēli attīstot roku prasmes jau agri. Vecākiem bērniem meklējam konstruktorus, kur vairāk detaļu, specifiskākas tēmas, grūtāka konstruktora salikšana, lai būtu interesantāk ilgāku laiku.

Kopumā šāda rotaļlieta arvien vēl ir viena no vecāku augstāk novērtētajām, atzīstot, ka Lego konstruktoram – vismaz vienam – jābūt kādā bērna dzīves posmā kā vērtīgai rotaļlietai.