Kontaktlēcas no vēstures līdz mūsdienām

Vēl pirms simts gadiem kontaktlēcas bija ārkārtīgi nedrošs, neērts un salīdzinoši jauns izgudrojums, un tikai retais uzdrīkstējās prognozēt, ka tās kādreiz kļūs par masu patēriņa produktu. Mūsdienās lēcas kļuvušas par ērtu redzes korekcijas veidu, kas pieejams teju katram un nekādi neapdraud to valkātāja veselību.

Pirmās teorijas par to, ka cilvēka redzi spēj ietekmēt gaismas stari, kas nokļūst uz acs virsmas, meklējamas vēl tālajā Renesansē. Šis laikmets cilvēces vēsturē iegājis kā zinātnes uzplaukuma laiks, līdz ar to nav nekāds pārsteigums, ka tieši tobrīd cilvēki intensīvi meklēja veidus, kā uzlabot dzīves kvalitāti un atklāt cilvēka ķermeņa neizzinātās robežas. Tomēr tolaik šīs teorijas attīstībai trūka resursu, un pagāja vēl trīs gadsimti, līdz ideja tika īstenota praksē. Mūsdienu lēcu priekšteces tika izgudrotas 19. gadsimta otrajā pusē, Vācijā. Divi mediķi izgatavoja ko gluži jaunu – izliekta stikla lēcu, ko bija iespējams piestiprināt pie acs, tādējādi novēršot redzes defektus. Neskatoties uz ievērojamo inovāciju zinātnes pasaulē, šīs kontaktlēcas nebija sevišķi praktiskas – lēcas to valkātājam radīja pamatīgu diskomfortu, līdz ar to tās nebija iespējams ilgstoši paturēt acīs.

Vācu mediķu pārdrošajam atklājumam sekoja virkne dažādu eksperimentu un arvien jaunu izgudrojumu. Ikviens pūlējās pielāgot lēcas acīm un padarīt tās komfortablākas. Visbeidzot 20. gadsimta vidū tas izdevās kādam amerikāņu pētniekam, kas patentēja tādas kontaktlēcas, ko bija iespējams novietot tieši uz acs radzenes virsmas. Vēl nedaudz vairāk kā desmit gadus vēlāk tika izgudrotas pirmās mīkstās lēcas, bet kontaktlēcu tehnoloģiju uzlabošana un attīstība nav apstājusies līdz pat mūsdienām.

Šobrīd tirdzniecībā atrodamas gan cietās, gan mīkstās lēcas. Neskatoties uz, ka mīkstās kontaktlēcas nenoliedzami ir iecienītākas, atsevišķi lēcu lietotāji vēl joprojām priekšroku dod cietajām kontaktlēcām. Tomēr, ņemot vērā to radīto diskomfortu un citas nepatīkamās blaknes, 21.gadsimtā savu uzvaras gājienu svin mīkstās lēcas.

Tomēr arī mīksto lēcu piedāvājums nestāv uz vietas – tas nemitīgi turpina attīstīties, piedāvājot arvien jaunas un jaunas iespējas pat pašiem izvēlīgākajiem patērētājiem. Mūsdienās pircējiem pieejamas ne vien standarta lēcas, ko var valkāt 10 līdz 12 stundas dienā, bet arī tādas kontaktlēcas, ko var atstāt acīs visu diennakti, mēnesi un pat trīs mēnešus. Šis jauninājums ir ne tikai ērts, bet arī veselīgs. Nav noslēpums, ka vairums problēmu rodas no nepareizas lēcu valkāšanas un kopšanas, kas šajā gadījumā vairs nerada raizes. Turklāt inovatīvais materiāls, kas tiem izmantots šādu lēcu izgatavošanai, ļauj īpaši brīvi izkļūt cauri skābeklim, kā arī samazina dažādu kairinājumu iespējamību. Tāpat ir izgudrotas kontaktlēcas, ko nepieciešams ievietot acīs tikai guļot – šajā laikā lēcas izmaina acs optisko stiprumu un pa dienu pacienta redze būs nevainojama bez jebkādiem palīglīdzekļiem.

Īpašu popularitāti mūsdienās ieguvušas krāsainās lēcas, kas izstrādātas tikai 1984.gadā. Tagad tās kļuvušas par visiem pieejamu veidu, kā paspilgtināt un pat pilnībā mainīt savu dabas doto acu krāsu.

Ja līdz šim esi valkājis brilles, nevilcinies un izmanto lēcu sniegtās priekšrocības. Apmeklē savu acu ārstu, lai noteiktu, kādas kontaktlēcas un to kopšanas līdzeklis tev būs piemērotāks, kā arī noskaidro vairāk par to, kādi lēcu veidi tev pieejami. Izsmeļošu informāciju un izdevīgas lēcas tu atradīsi interneta veikalā Lensor.eu.