Kas ir ortodontija un kā tas var palīdzēt mutes dobuma veselībai?

ortodontijaOrtodontija ir stomatoloģijas nozare, kas nodarbojas ar sakodiena problēmu (nepareizu žokļu vai zobu attiecību) koriģēšanu. Tieši ortodontiskās ārstēšanas rezultātā, izmantojot dažāda veida breketes, plates vai cita veida aparatūras, iespējams veikt sakodiena korekciju, lai uzlabotu smaidu, funkciju un arī smaganu veselību.

Ortodontiskai ārstēšanai nav noteikta vecuma ierobežojuma. Ja vien zobi, smaganas un zobus noturošais kauls ir vesels, zobu regulēšanu var uzsākt jebkurā vecumā. Protams, vislabāk sakodiena korekcijas veikt jaunietim, kamēr bērns ir aktīvā augšanas periodā, jo šajā laikā var labāk tikt ietekmēta zobu un žokļu augšana pareizā virzienā. Iegūt līdzenus zobus un skaistu smaidu ir iespējams jebkurā vecumā, tikai dažādos vecumos var atšķirties ārstēšanas metodes un pieejas.

Mūsdienās klasiskās metāla breketes tiek izgatavotas aizvien mazākas un nemanāmākas. Tāpat, ir pieejamas breketes no keramikas vai safīra, kas ir baltas vai caurspīdīgas, tādejādi ļoti maz manāmas. Tas nozīmē – arī ortodontiskās ārstēšanas laikā nebūs ļoti jāsatraucas, ka breketes izskatās neestētiski un nebūs jājūtas nekomfortabli. Zobu regulāciju ir iespējams veikt arī ar breketēm no mēles puses, kas smaidot un runājot ir neredzamas un padara ortodontisko ārstēšanu apkārtējiem pilnībā nemanāmu.

Katrā gadījumā, ir nepieciešams laiks, lai pierastu pie visām ortodontiskajām aparatūrām, tajā skaitā arī breketēm. Pati brekešu uzlikšanas procedūra nav sāpīga, un neērtības saistās ar dīvainu sajūtu lūpām, mēlei, bet pārsvarā tās ir pāris dienas līdz nedēļai pēc aparatūras uzlikšanas. Zobu līdzināšana ar breketēm tiek veikta pakāpeniski ar vieglu spēku, kas samazina diskomfortu zobu regulācijas laikā.

Lielākā daļa pacientu vēršas pie ortodonta ar vēlmi pēc taisniem zobiem. Tomēr ir arī gadījumi, kur ortodontiskās ārstēšanas ietvaros tiek veikta gan zobu līdzināšana, gan sakodiena attiecību korekcija, gan arī ieradumu maiņa. Līdz ar to tiek uzlabots ne tikai smaida izskats, bet daudzos gadījumos arī sejas estētika, netieši arī zobu un smaganu veselība, košļāšanas funkcija. Tāpat, ne breketes, ne citas ortodontiskās aparatūras nebojā zobus. Zobu veselība var tikt ietekmēta, ja ortodontiskās ārstēšanas laikā zobi netiek kārtīgi tīrīti un netiek ievērota laba mutes dobuma higiēna. Ja ap breketēm vai citiem zobu regulācijas stiprinājumiem uzkrājas slānis ar aplikumu un tas netiek regulāri kārtīgi notīrīts, tad zem aplikuma slāņa sāks veidoties zobu bojājumi.

Zobu un sakodiena regulācija ir tikai daļa no cīņas. Iegūtā rezultāta noturēšana ilgtermiņā ir tikpat svarīga ārstēšanas daļa. Zobu pārvietošanās atpakaļ sākotnējās pozīcijās, pirms ortodontisko procedūru veikšanas, var notikt vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, zobi ir nostiprināti kaulā ar dažādām šķiedrām, un, zobus pārvietojot jaunajās pozīcijās, ir nepieciešams laiks, lai smaganu šķiedras un zobus noturošais kauls nostiprinātos jaunajās pozīcijās. Dažas no šīm šķiedrām nepārveidojas, bet var tikt iestieptas un saspiestas, un ļoti ilgi centīsies vilkt zobus atpakaļ uz sākotnējām pozīcijām. Tāpat, cilvēka organisms visu mūžu mainās, un arī zobu pozīcijas nav pastāvīgas. Augšanas un novecošanas procesu laikā, mainoties mīksto audu balansam un zobus noturošā kaula un smaganu veselībai, arī zobu pozīcijas var tikt pakļautas dažādām izmaiņām.