Kādas tapetes bija modē Latvijā pirms 100 gadiem?

tapetesMode mainās tikpat strauji kā mūsdienu tehnoloģijas. Tiesa, atšķirībā no tehnoloģijām, apģērbu vai interjera modes elementi mēdz atgriezties. Tas, kas bija moderns 80.tajos vai 70.tajos apģērbā vai mēbelēs, var atgriezties modē arī mūsdienās. Turklāt, retro stila interjers arī gūst savu piekrišanu. Piemēram, kādas tapetes bija iecienītas interjerā pirms, teiksim, simts gadiem? Mūsdienu tapešu piedāvājums ir ļoti plašs – motīvi, krāsas. Un iespējams iegādāties arī tādas tapetes, kas mājoklī radīs ļoti pozitīvu pagājušā gadsimta sajūtu – retro stilā!

Noteikti nebija tā, ka agrāk neko vairāk par viena veida tapetēm nevarēja atrast un ka tapetes nebija populāras. Tiesa, iespējams mūsdienu interjerā neiederēsies identiski tādas tapetes, kā pie sienām tika, liktas simt gadus atpakaļ, toties interjera idejas no šādām niansēm gan var smelties, piedodot savam mājoklim nelielu senatnes izskatu. Izrādās, 19. un 20. gadsimtu mijā cilvēki savos mājokļos izvēlējās arī ekskluzīvas tapetes, piemēram, tādas, kas imitēja ādu. Tajā laikā aktuālas bija arī tapešu apmales ar zīmējumiem, kas kopējam mājokļa interjeram piešķīra īpašu noskaņu. Mums jau pazīstamās tapetes, ar reljefu, arī tolaik bija populāras, tikai agrāk tās imitēja ādas apdari. Šādas tapetes īpaši bija cieņā greznākos īpašumos.

Arī agrāk tika izmantots daudz dažādu nianšu tapešu stilā – sākot ar to, kādi raksti izvēlēti, beidzot ar pašām tā laika stila ievirzēm. Tomēr galvenokārt, simt gadus atpakaļ, tapešu modē viennozīmīgi bija jūgendstila elementi, kas izpaudās ar vijīgām, plūstošām un liektām līnijām. Tāpat diezgan aktuāli bija arī japāņu motīvi ar ziediem un spilgtām detaļām. Tolaik tapešu izvēlē varēja novērot to, ka ziedu motīvi dažādos stilos bija ļoti aktuāli.

Viens no tapešu modes piemēriem – ziedi, kad rozes, saulespuķes, zāles stiebri, koku lapas, aizpildīja teju visu plakni un piepildīja telpu ar dažādiem dabas ornamentiem. Šādi dinamiski līniju izliekumi tapetēs vizuāli mainīja telpas izmērus. Ja vertikālās līnijās izkārtoti ziedu motīvi pagarināja griestus, tad reljefa raksti telpu padarīja plašāku un telpiskāku. Turklāt tapetes tolaik līmēja ne tikai uz sienām, bet arī uz griestiem.

Diezgan daudz no šādām interjera niansēm saglabājies arī mūsdienās. Tiesa, daudz kvalitatīvākā un plašākā piedāvājumā, tomēr jūgendstila un Japānas ziedu motīvu tapetes ir pieejamas arī mūsdienās, piestāvot gan klasiskam, gan mūsdienīgam interjeram.