Kā saglabāt zobu veselus un skaistus ilgtermiņā?

zobārstniecībaPirmo iespaidu par cilvēku ietekmē ne tikai viņa runas veids un manieres, bet arī ārējais izskats. Un šeit ietilpst apģērbs, apavi, matu sakārtojums, grims, kā arī, protams, smaids un zobu veselība. Nekopti zobi un nepatīkama elpa ļoti ātri sabojās otra cilvēka priekšstatu par jums, tādēļ par mutes dobuma veselību un higiēnu ir jāiemācās rūpēties jau bērnībā.

            Apburošs smaids – ikviena sapnis

Tas, cik ļoti rūpējamies par savu izskatu – matiem, nagiem, apģērbu un arī zobiem, parāda, vai mīlam sevi. Ja zobi tiks tīrīti regulāri, nebūs jāslēpj smaids vai smiekli, tiekoties ar citiem cilvēkiem. Arī dažādi skatuves mākslinieki īpašu uzmanību pievērš tieši zobu veselībai un kopšanai, tādēļ arī vairumam no viņiem ir mirdzoši balts smaids.

Tāpat tavu smaidu un svaigo elpu novērtēs arī otrā pusīte. Iedomājies, cik patīkams būs pirmais skūpsts, ja nebūs jāsatraucas par to, ka tava elpa to varētu sabojāt.

Vēl viena svarīga lieta zobu veselības uzturēšanā ir zobārstniecība. Ar to nodarbojas dažādi šīs nozares speciālisti, atkarībā no problēmas. Taču ir arī tādi ārsti, kuri jāapmeklē pat tad, ja šķiet, ka ar zobiem un smaganām viss ir kārtībā. Tas ir zobārsts un zobu higiēnists. Šo speciālistu apmeklējumu bērniem līdz 18 gadu vecumam apmaksā valsts, tādēļ jauniešiem ieteicams izmantot šo iespēju, lai savestu kārtībā savus zobus. Ja laicīgi nedosies pie zobārsta, lai pārbaudītu, vai visi zobi ir veseli, nākotnē var nākties šķirties no apjomīgām naudas summām, lai atrisinātu nopietnas mutes dobuma problēmas. Ja jums nav izteiktu zobu bojājumu vai citu sūdzību saistībā ar tiem, zobārstu profilaktiskos nolūkos vajadzētu apmeklēt vismaz reizi gadā – ideālā variantā – divas reizes. Tāpat divreiz gadā nepieciešams ieplānot vizīti arī pie zobu higiēnista, jo šī speciālista uzdevums nav gluži tāds pats kā zobārstam. Higiēnisti cīnās ar, piemēram, kariesu, kas kļūst arvien izplatītāks jauniešu vidū. Šī slimība ir ļoti nepatīkama, tādēļ, lai no tās izvairītos, rūpīgi un regulāri jātīra zobi.

            Kas tev jāzina par zobu veselību?

Kariess ir ļoti bieži sastopama infekcijas slimība, kura bojā zobus. Īpaši izteikta bērniem un jauniešiem. Šo slimību izraisa skābes, kuras rodas no zobu aplikuma. Šajā aplikumā dzīvo dažādi mikroorganismi, un ir tādi, kuri barojas no mūsu mutē nonākušajiem ogļhidrātiem. Savukārt ogļhidrātus satur saldumi un miltu izstrādājumi. Uzņemot ogļhidrātus, mutē esošās baktērijas tos pārstrādā skābēs. Ja šīs skābes atrodas uz zoba, tās šķīdina zoba cieto virsmu jeb emalju, veidojot bojājumus – kariesu. Zobu bojāšanās galvenais cēlonis ir cukura lietošana uzturā. Mēs visi zinām, cik ļoti bērniem un jauniešiem garšo gan cepumi, gan šokolāde un saldie, gāzētie dzērieni. Tie visi kaitē zobiem.

Erozija ir zobu bojājums, kuru arī rada baktērijas, taču tās ir citas izcelsmes. Eroziju veicina dažādu skābu ēdienu un dzērienu lietošana, piemēram, bieža dabiski spiesto sulu dzeršana. Skābes negatīvi iedarbojas uz zobiem, bojājot to virsmu. Lai novērstu skābju koncentrāciju mutē, pēc skābu ēdienu un dzērienu uzņemšanas ieteicams izskalot muti ar ūdeni. Tāpat šķidrumu uzņemšanai var izmantot salmiņu, jo tad dzēriens tik lielā daudzumā nenonāks uz zobiem.

Lai saglabātu zobus skaistus un veselus ilgtermiņā, ir nepieciešams regulāri un pareizi tīrīt zobus, apmeklēt zobārstu un zobu higiēnistu, kā arī iemācīties ēst veselīgi. Nav aizliegts našķoties, taču to vajadzētu darīt saprāta robežās un pēc svarīgākajām ēdienreizēm.

Konsultējies ar speciālistu: http://www.adenta.lv/lv/arstnieciba/zobu-higiena/