Insulīnterapija

Happy patientPat 20.gadsimta sākumā vēl nebija iespējams kompensēt 1.tipa diabētu. Cilvēkiem, kuri saslima ar šo slimību, nebija izredžu izdzīvot.

Pirmoreiz insulīnu no teļa aizkuņģa dziedzeriem 1921.gadā izdalīt izdevās Bentingenam un Bestam. Drīz vien ārstēšanu ar insulīnu uzsāka praksē, kā rezultātā izdevās glābt smagi slima bērna dzīvību. Insulīna jā zāļu ražošana sākās tikai 1923.gadā.

Kopš tā laika šis hormons ir izglābis daudzu miljonu cilvēku dzīvību visā pasaulē. Bet turpmākie atklājumi insulīnterapijas jomā, kas saistīti ar dažādu veidu insulīnu izstrādi, nodrošinājuši cilvēkiem, kuriem ir diabēts, iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Ja ārsts jums nozīmē insulīnterapiju, neapšaubiet šo lēmumu. Tam ir dažādi iemesli:

  • lai ārstētu pacientu ar 1.tipa diabētu,
  • īslaicīgi, lai sagatavotu pacientus ar 2.tipa diabētu operācijām; kā arī, ja ir saaukstēšanās un citas slimības,
  • lai ārstētu pacientus ar 2.tipa diabētu, ja ārstēšana ar cukura līmeni pazeminošiem preparātiem ir izrādījusies neefektīva,
  • ketoacidozes gadījumā,
  • ja ir smagas saslimšanas.

Mūsdienās insulīna iegūšana no dzīvnieku aizkuņģa dziedzera ir atvirzījusies otrajā plānā, dodot vietu daudz efektīvākām izstrādēm. Runa ir par insulīnu, kurš ir identisks cilvēka organismā izstrādātājam. Pirmais cilvēka insulīns, pateicoties sasniegumiem gēnu inženierijā, tika izstrādāts ASV 20.gadsimta 70.gados. Pašreiz klīniskajā praksē lieto tikai t.s. sintētiskos cilvēka insulīna preparātus.

Daudzi pacienti jautā, kāpēc ārstēšana ar insulīnu ir iespējama tikai injekciju veidā. Insulīna ražošana tablešu formā pagaidām diemžēl nav iespējama, jo, nonākot kuņģī, insulīns sadalās un zaudē savu efektivitāti. Tomēr mūsdienās tiek veikti dažādi pētījumi,lai radītu jaunas insulīna formas.

Pasaulē tiek ražoti daudz un dažādi insulīni. Šos preparātus var iedalīt grupās pēc to ieguves avota, pēc darbības ilguma utt. Praksē visbūtiskākais ir insulīnu iedalījums pēc to darbības ilguma – ātras darbības analogi (3-5 h) un ilgstošas darbības analogi (12-16 h). Tiek ražoti arī jaukti insulīni, kuri satur īsas un garas darbības insulīnu noteiktās proporcijās. Uzsākot insulīnterapiju, katram slimniekam tiek piemeklēta individuāla insulīna deva, kā arī preparāta veids.

Viens no progresīvākajiem medikamentiem, ko pašreiz zāļu tirgus piedāvā, ir cukura diabēta zāles. Kad asinīs ir paaugstināts cukura līmenis, cukura diabēta zāles veiksmīgi nodrošina nepārtrauktu eksenatīda izvadīšanu no organisma jebkurā laikā. Zāļu ražotājs ilgtermiņa pētījumos ir pierādījis šo zāļu pozitīvo efektivitāti, kur dati par pētījumiem ir pieejami līdz pat 4 gadiem.

Vairāk informācijas: http://cukuradiabets.lv/cukura-diabets