Ikdienas rūpes par redzes veselību

Redzes pārbaude
Tuvredzība jeb miopija ir visbiežāk sastopamie redzes traucējumi, kam raksturīgas grūtības saskatīt objektus tālumā. Statistika apliecina, ka mazāk izteikta vai spēcīgāka tuvredzība skar teju katru trešo pasaules iedzīvotāju, turklāt saslimšanai ir tendence attīstīties – laika gaitā redze pasliktinās vēl vairāk, būtiski ietekmējot cilvēka spēju orientēties apkārtnē un izmantot šo tik svarīgo maņu ikdienas dzīvē. Par laimi, tuvredzību var viegli novērst, izmantojot atbilstošu redzes korekcijas veidu – brilles vai kontaktlēcas. Laikus apmeklējot acu ārstu, nosakot diagnozi un atbilstoši rīkojoties, tāpat iespējams apturēt slimības progresu.

Līdzīgi kā vairumam cilvēku ar sliktu redzi, manas tuvredzības cēlonis bija dažādu faktoru kopums. Saskaņā ar medicīnas pētījumiem, tuvredzību visbiežāk izraisa acs ābola aizmugurējā segmenta izstiepšanās, kas notiek acs fizioloģisko īpatnību dēļ, kā arī apkārtējās vides ietekmē. Tāpat tuvredzību veicina iedzimtība – proti, acs ābols jau no dzimšanas var būt nedaudz izstiepts, turklāt šo defektu iespējams pārmantot no vecākiem. Tā notika arī manā situācijā – abi mani vecāki jau no mazotnes ir valkājuši tuvredzību koriģējošas brilles, un ar gadiem viņu redze ir kļuvusi arvien vājāka. No svara bija arī neveselīgi ikdienas ieradumi – bērnībā pastāvīgi lasīju un mācījos nepietiekamā apgaismojumā, kļūstot vecākai, ievērojamu dienas daļu pavadīju, strādājot ar datoru, un nepievēršot pienācīgu uzmanību pirmajiem tuvredzības simptomiem, kā rezultātā redze pasliktinājās.

Nu jau aptuveni piecus gadus valkāju brilles, savukārt atsevišķos gadījumos priekšroku dodu kontaktlēcām. Pirms trīs gadiem, salīdzinot dažādu lēcu cenu amplitūdu, nolēmu, ka izdevīgākās man būs vienreizlietojamās lēcas. Tā kā kontaktlēcas izvēlos tikai īpašos gadījumos, piemēram, svētkos vai ceļojumos, tad uzskatu, ka ik mēnesi iegādāties 30 dienu lēcas nebūtu saprātīgi – tikpat labi konkrētajā mēnesī lēcas var nebūt vajadzīgas vispār, bet lēcu cena veidotu daļu mana ikmēneša budžeta. Vienreizlietojamās lēcas var uzglabāt ilgstošu laika periodu – tās atrodas sterilā iepakojumā un pēc izņemšanas no tā ir izmantojamas tikai vienu reizi. Parasti interneta veikalā pasūtu uzreiz vairākus pārus. Esmu iecienījusi veikalu Lensor. Dr.Lensor līdzekļi un lēcu cenas ir zemākas, kā rezultātā vienmēr izdodas iepirkties gana izdevīgi, tai pat laikā saglabājot pārliecību par iegādāto preču kvalitāti.

Tāpat aptuveni reizi pusgadā apmeklēju savu acu ārstu, lai pārbaudītu redzi un noskaidrotu, vai iepriekš izmantotās brilles un lēcas vēl ir derīgas – acīm nenāks par labu arī tas, ja brilles būs par vāju. Vizītes laikā pārrunājam arī to, vai kaut kas nav mainījies manos ikdienas ieradumos vai redzes korekcijas preferencēs. Zinu, ka optometrists būs pirmais, pie kura vērsīšos pēc padoma neskaidrību gadījumā.

Mana ārste tāpat man iemācījusi dažus vērtīgus vingrojumus, ko izmantoju darbā ar datoru. Lai pārlieku nepiepūlētu acis, ik pēc pusstundas ieturu nelielu pauzi, kuras laikā novēršos no ekrāna un nedaudz pavingrinu sagurušās acis. Iepriekš manas acis dienas beigās nereti bija apsārtušas un asaroja, taču, kopš esmu līdzsvarojusi tām uzlikto slodzi, šādas problēmas mani vairs nav piemeklējušas.

Cenšos padomāt arī par savu ēdienkarti – acīm gluži tāpat kā citiem orgāniem nepieciešamas konkrētas uzturvielas – vitamīni un minerālvielas. Iekļauju uzturā daudz svaigu augļu un dārzeņu, kā arī uzņemu papildu devu Omega-3 taukskābju, kas rūpējas par to, lai tīklene spētu pilnvērtīgi funkcionēt.

Ikviens vēlas saglabāt lielisku redzi līdz pat sirmam vecumam, taču, lai tas notiktu, par acu veselību nepieciešams pastāvīgi rūpēties.