Gaisa kondicionieri – glābiņš ne tikai vasarā

gaisa kondicionierisIedomājieties! Ārā karsē četrdesmit grādu liela svelme, praktiski nav ko elpot, bet jūs ērti darbojaties savā birojā vai mājās, vadiet automašīnu, kurā temperatūra nepārsniedz 20 ºC. Jā, nav grūti iedomāties, jo lielāko karstumu laikā jau ilgu laiku mūs glābj gaisa kondicionieri. Dzīvojam klimata zonā, kurai raksturīgi visi četri gadalaiki, tādēļ jaudīga kondicionēšanas sistēma noteikti nav uzstādīta katrā mājā.

Tajā pašā laikā valstīs, kurās ir stipri karstākas vasaras un īsāki aukstie gadalaiki, gaisa kondicionieris ir vitāli svarīga iekārta, vēloties pārciest neprātīgo svelmi. Pamēģināsim aizceļot laikā uz tālo pagātni un novērtēt cilvēka centienus,  pamazām radīt tādas gaisa kondicionēšanas sistēmas, par kādām varam priecāties šodien.

 Gaisa kondicionieru vēsture

 Kopš vissenākajiem laikiem, cilvēki pielika lielas pūles cīnoties ar karstumu. Karstajos gadalaikos klejotāju ciltis apmetās alās un netālu no ūdenstilpnēm, lai esot vajadzībai varētu atvēsināties. Senajā Persijā tika ierīkoti diezgan moderni mūsdienu kondicionieru prototipi. Persieši ēku jumtos atstāja speciālus lodziņus, pa kuriem iekļuvušais vējš vēlāk izgāja cauri īpašām ūdens tvertnēm, tā atdzesētais gaiss tika izkliedēts pa telpām. Senajā Ēģiptē, Romā, Grieķijā un vēlāk arī citās karalistēs, dižciltīgajiem paglābties no karstuma palīdzēja  kalpi (visi atceramies kaut vienu ainu no kādas filmas, kurā valdniekam abās pusēs stāvošie kalpi vēcināja ar lieliem vēdekļiem, tā atdzesējot telpas gaisu).

 Tieši vēdeklis ilgu laiku bijis viens no galvenajiem atvēsināšanās līdzekļiem. Lai atklātu modernākas vēdināšanas metodes, vajadzēja sagaidīt sava veida tehnisko revolūciju.  Lūk, 19. gs. sākumā M. Faradejs, ļoti prasmīgs britu zinātnieks, noskaidroja, ka saspiežot gaisu un attiecīgas gāzes pārvēršot šķidrā stāvoklī, tām garojot, gaiss tiek atdzesēts. Šādu atklājumu var uzskatīt par teorētisko pamatu visiem nākotnē izražotajiem gaisa kondicionieriem, taču praktiski M. Faradejs šo atklājumu neiedzīvināja. Lūk, pirmo elektrisko gaisa kondicionieri radīja un uzstādīja  kādā Ņujorkas tipogrāfijā V.H. Karje. Pēc pāris gadiem, zinātnieks padalījās ar savu ražošanas formulu un nodibināja kondicionieru rūpnīcu,  ar nosaukumu „Carrier“. Laika gaitā kompānija sāka ražot gaisa kondicionierus ne tikai rūpnīcu, fabriku, sabiedrisko organizāciju un mājokļu telpām, bet arī automašīnām. Jāatzīmē, ka pirmais kondicionieris, kurš tiešām bija paredzēts cilvēku ērtībai, tika uzstādīts 1903. gadā Ķelnes kino teātrī.  Tikmēr par pirmo istabu kondicionieri  tiek uzskatīts Amerikas Savienoto Valstu uzņēmuma „General Elektric“ radītais gaisa kondicionieris.

 Laika gaitā gaisa kondicionieri tika pilnveidoti, meklēti veidi kā indīgās, ražošanā izmantotās, vielas, tādas kā metila, amonjaka un hlorīda gāzi, aizstāt ar citām. Drīz vien, pilnveidojot saldēšanas un dzesēšanas sistēmas, talkā tika ņemts freons. Pēc freona atklāšanas, sākās straujš gaisa kondicionieru ražošanas apjoma pieaugums. Svarīgi atzīmēt, ka kondicionieru revolūcijā diezgan veiksmīgi izpaudās japāņi, 20. gs. sešdesmito gadu beigās sākot ražot gaisa kondicionierus, ne tikai ar dzesēšanas, bet arī sildīšanas funkcijām. Septiņdesmito gadu vidū japāņu izgudrotāji kondicionierus papildināja ar gaisa sausināšanas funkciju, vēl vēlāk parādījās mikroprocesoru gaisa kondicionieru kontroles sistēmas. Veikti pasākumi, lai atrastu Zemes ozona slānim kaitējošā freona aizvietotājus. 21. gs. sākumā spēkā stājās aizliegumi ražot gaisa kondicionierus, kuru ražošanā tiek izmantots tieši ozona slāni noārdošais freons.

 Labākie kondicionieru ražotāji

 Mūsdienās tiek ražoti dažādu veidu kondicionieri. Daži no tiem jāuzstāda pie griestiem, zem griestiem, daži uzstādāmi pie logiem, sienām vai vienkārši novietojami telpā tam atbilstošā vietā. Labu gaisa kondicioniera darbību nodrošina regulāra dzesēšanas vielas uzpildīšana, tīrāmi iekšējā un ārējā bloka filtri un caurules. Cenas ziņā, par lētākajiem tiek uzskatīti logos uzstādāmie kondicionieri. To nosaka samērā vienkāršais  dzesēšanas princips. Vispār gaisa kondicionieru cenas vidēji svārstās no 80 līdz 3000 Eur, atkarībā no tehnoloģijas sarežģītības, veida, jaudas un ražotāja.

 Par vieniem no labākajiem kondicionieru ražotājiem pasaulē tiek uzskatīta japāņu kompānija „Daikin“, kopš dibināšanas 1924. gadā piemērojusi nozīmīgas inovācijas gaisa kondicionieru tirgū. Kāda cita japāņu kompānija – „Hitachi“ – visā pasaulē tirgo kvalitatīvus, īpaši efektīvus un videi draudzīgus gaisa kondicionierus. Tāpat vajadzētu atzīmēt „Blue Star“ un jau iepriekš minēto „Carrier“, kuru var uzskatīt par pašu pirmo gaisa kondicionieru ražotāju pasaulē. Būtu vērts izcelt vēl vienu ražotāju – indiešu kompāniju „Voltas“, dibināta 1954. gadā, pārsteidza pasauli ar kvalitatīvām, ļoti efektīvām kondicionēšanas un ventilācijas sistēmām. Ražotājs ieguva lielu uzticību daudzās pasaules valstīs. Šodien Dubaijā gandrīz visās iestādēs un individuālajās ēkās ir uzstādītas tieši „Voltas“ kondicionēšanas sistēmas. „Panasonic“, „Samsung“, „LG“, „Godrej“, „O General“ – arī saglabā stabilas pozīcijas gaisa kondicionieru ražošanas tirgū.

 Kā izvēlēties?

Kā apgalvo viena no Lietuvas lielākā interneta veikala Pigu.lt pārstāvji, Lietuvā gaisa kondicionieru pārdošana strauji pieaug siltajā sezonā. Paturot prātā, ka klimatam kļūstot siltākam iezīmējas arvien lielākas dabas parādību galējības, temperatūras lēcieni kļūst arvien ievērojamāki, cilvēki vēlas pasargāt sevi no iespējamā diskomforta. Tirdzniecības pārstāvji iesaka; ja gaisa kondicionieri izvēlaties pirmo reizi – nebaidieties  konsultēties ar speciālistu. Svarīgi izvērtēt savas vajadzības: vai vēlaties tikai kondicionēšanas, vai arī sildīšanas sistēmas, kādas jaudas kondicionieris nepieciešams tieši jums, kāds iekārtas veids jums būtu pieņemams, cik esat gatavi maksāt par kondicionieri utt. Ņemot vērā jūsu vajadzības, speciālists palīdzēs izšķirties, kuriem gaisa kondicionieriem vajadzētu attaisnot jūsu cerības.