Ēku siltināšana: 7 iemesli, kāpēc nepieciešams siltināt mājas

ēku siltināšana1. Daļu izmaksu iespējams segt ar ES struktūrfondu atbalstu

Latvijā varam lepoties ar apjomīgu līdzfinansējuma intensitātes ēku siltināšanai piešķiršanu. Lielākoties tā ir aptuveni 15 – 20% apjomā, taču Latvijā aizvadītajā plānošanas periodā līdzfinansējuma apmērs bija no 35 līdz 50%. Svarīgi būtu atcerēties, ka 2020. gads visticamāk būs pēdējais, kad Latvija varēs izmantot minēto struktūrfondu atbalstu.
Nav šaubu, ka ēku siltināšana būs jāveic arī pēc tam, taču tad tas ļoti iespējams būs jādara tikai par saviem līdzekļiem. Un, ja ES piedāvā šādu iespēju, neteikti būtu vērts to izmantot.
2. Ēkas renovācija izmaksā 6 līdz 7 reizes lētāk nekā jauna dzīvokļa iegāde
Ja nolemsiet pirkt jaunu dzīvokli vai māju, der atcerēties, ka vidēji nāksies maksāt vismaz 800 eiro par vienu kvadrātmetru. Tam vajadzētu pieskaitīt arī pārvākšanās un mājokļa iekārtošanas izdevumus. Savukārt ēku siltināšana izmaksās vismaz 7 reizes mazāk – aptuveni 100 līdz 150 eiro par kvadrātmetru. Turklāt, ja nams tiks nosiltināts kvalitatīvi un pareizi, tas ne tikai izskatīsies, bet arī kalpos kā jauns. Dzīvojot atjaunotā ēkā, cilvēki arī vēlēsies pret to izturēties saudzīgāk, tādēļ, piemēram, kāpņu telpas ilgāk būs tīras un kārtīgas. Turklāt apkure šādos namos ir pat par 40 – 70% lētāka.
3. Pateicoties renovācijai, jūs varēsiet ietaupīt arī par citiem komunālajiem pakalpojumiem
Siltināto namu iemītnieki par karsto ūdeni maksā mazāk, kā arī šādās ēkās pastāv mazāks avāriju risks, kas atvieglo apsaimniekošanu. Tāpat arī samazināsies apkures izmaksas, jo nebūs nepieciešams tik daudz kurināmā.
4. Nevajag baidīties no kredīta
Aptuvenā summa, kas katru mēnesi ir jāmaksā par kredītu, ir 15 līdz 40 eiro. Kredītu izsniedz dzīvokļu īpašnieku biedrībai. Līdz ar to, ja nolemsiet pārdot mājokli, veiktā renovācija jums šķēršļus neradīs. Lai pārliecinātos par siltināšanas efektivitāti, mūsdienās atjaunoto ēku vidū var atrast analogu teju ikvienam namam. Tāpat arī iespējams noskaidrot aktuālākos jautājumus, par ko jau savlaicīgi padomāt, lai renovācijas projektu varētu realizēt īsākā laika periodā. Būtībā ir iespēja mācīties no citu cilvēku pieredzes. Viens no efektīvākajiem veidiem, kā pārliecināties par renovācijas priekšrocībām, ir apmeklēta kādu renovēto namu un aprunāties ar tā iedzīvotājiem.
5. Renovācija tiek veikta īsā laika periodā
Strādājot efektīvi, renovāciju ir iespējams veikt viena gada ietvaros. Savlaicīgi sakārtot nepieciešamo dokumentāciju, lai uz būvniecības sezonā varētu sākt un paveikt nepieciešamos darbus. Labi organizētā projektā būvdarbi aizņem no 1,5 – 2 mēnešiem. Svarīgākais ir savlaicīgi sākt darbu, un ne velti ir teiciens – “Gatavo ratus ziemā, ragavas – vasarā”.
6. Jūsu ēkai nepieciešama renovācija, ja:
• Uz saules pusi esošajās telpās ir karsti, bet tajās, kuras ir ēnas pusē – auksti;
• Dzīvoklī, kas atrodas pirmajā stāvā, ir auksta grīda;
• Dzīvokļos, kas atrodas augšējā stāvā, ir ļoti karsti;
• Tek jumts;
• Ir bojājumi komunikācijās, tām nav pienācīgas siltumizolācijas;
• Logi ir veci vai slikti izolēti;
• Starp paneļiem ir izdrupušas šuves.
• Apkures sezonā ir nepieciešams izmantot papildu telpu sildīšanas līdzekļus.
7. Renovācija nav sarežģīta
Pirmais svarīgākais uzdevums ir pieņemt lēmumu par mājas siltināšanu. Ir jānobalso vismaz divām trešdaļām ēkas dzīvokļu īpašnieku. Turklāt siltināšanas projekta ietvaros īpašniekiem pašiem būs iespēja arī izvērtēt, kādus energoefektivitāti uzlabojošus pasākumus veikt, kā arī iespēja izvēlēties būvorganizāciju, kas šos darbus īstenos. Atcerēsimies, ka renovācija ne tikai uzlabo ēkas funkcionalitāti, bet arī izskatu. Lai jums izdodas!

ēku siltināšana