Ceļošana ar kājām, ko der zināt?

guļammaisiPārgājiens vasarā ir ļoti jauka un patīkama lieta, tomēr tas nozīmē arī noteiktu plānošanu un līdzi ņemamo mantu saraksta veidošanu. Protams, ja dodamies pārgājienā, kur vakarā jau plānojam būt mājās, tad tā vairāk tāda lielāka pastaiga vien sanāks. Par īstu pārgājienu varam dēvēt to, kur soļojam dienu, divas vai pat vairāk. Guļam teltī, līdzi ņemam guļammaisu un tā tālāk. Tiesa, šāda pārvietošanās, atšķirībā no vairāku dienu ceļojumiem ar auto vai velosipēdu, var būt krietni vien lielāks izaicinājums, jo viss, ko vēlamies ņemt līdzi, būs jānes pašam, ejot kājām. Un tāpēc apkrauties ar neskaitāmi daudz dažādiem smagumiem nebūs tas gudrākais lēmums.

Cilvēka vidējais iešanas ātrums ir 4- 6km stundā. Pārgājienu nekad, nekad neuzsākam ar jauniem un nekad nevalkātiem apaviem. Jauni apavi ir garantija tam, ka pēc pirmajiem pāris kilometriem kājas būs neglābjami noberztas un sāpošas. Tad jau labāk izvēlēties vecākus, bet zināmus ērtus apavus.

Pārgājienu vislabāk sākt īsi pēc saules lēkta, kad gaiss ir svaiguma un putnu balsu pārpilns. Tad nav karsti un vieglāk uzsākt gājienu. Pa dienu var atpūsties un gājienu turpināt vakarpusē.

Tomēr, lai kā arī negribētos, neņemt līdzi neko, ejot “plikām rokām” arī nebūs iespējams. Sākot kaut vai ar apģērbu. Saka, ka pārgājieniem nav svarīgs gadalaiks, galvenais, jābūt tik piemērotam apģērbam un vēlmei. Noteikti nenesam līdzi smagu un piebāztu somu. Ēdiens, ūdens, lai gan vitāli svarīgi, noteikti nav labākās lietas, ko nest līdzi somā. Ja zinām, ka pa ceļam ilgi nebūs neviena veikala, varam somā ielikt nedaudz sviestmaizes, lai 20 vai 30 kilometri nebūtu jānosoļo galīgi neēdušam. Ūdens ir svarīgāks, un lai gan labāk doties pa ceļam kādā lauku mājā palūgt nodzerties ūdeni, nelielas rezerves līdzi vajadzētu gan. Vismaz puslitra ūdens pudele mugursomā par ļaunu nenāks.

Telts un guļammaiss sver diezgan daudz, tāpēc labāk izvēlēties nakšņot kādās iepriekš sarunātās naktsmītnēs. Tomēr, ja nu ļoti vēlamies izbaudīt nakšņošanu ārā un pārgājienu pilnībā, izvēlamies tādu ekipējumu, kas nesver daudz.

Mūsdienās atrodamas gan teltis, gan guļammaisi tieši pārgājieniem – tie speciāli veidoti tā, lai nesvērtu daudz, tomēr sniegtu tik nepieciešamo pajumti naktī. Ja pārgājienā dodamies kompānijā, nesamo varam sadalīt – kamēr viens nes telti, kāds cits divus guļammaisus un tā tālāk.

Ja guļam teltī – atceries, ka īpaši aizsargāmajās dabas teritorijās to drīkst darīt šim mērķim paredzētās vietās. Ja tādas vietas nav – sarunā ar vietējās naktsmītnes saimnieku, lai atļauj uzliet telti savā pļavā.