Botulīns un bērnu cerebrālā trieka

bernu cerebrala trieka - botulina injekcijasViena no slimībām, ar ko var saslimt jau dzimšanas brīdī ir bērnu cerebrālā trieka. Tas ir galvas smadzeņu bojājums, kas visbiežāk izraisa fiziskus traucējumus un smagākajos gadījumos arī garīgo atpalicību. Šī slimība var rasties gadījumos, ja grūtniecības laikā māte ir pārslimojusi dažādas smagas slimības, piemēram, sirds saslimšanas, nieru slimības, paaugstinātu asinsspiedienu, hronisku saindēšanās ar ķimikālijām utt. Parasti iedzimta trauma vai ilgstošs nabassaites nospiedums ir viens no galvenajiem cerebrālās triekas veidošanās iemesliem zīdaiņiem. Vidēji no katriem 1000 bērniem, 2 – 3 slimo ar šo slimību. To parasti konstatē 4 – 5 mēnešu vecumā.

Kā izpaužas cerebrālā trieka?

Stīvas locekļu triekas ir viens no izplatītākajiem simptomiem. Uz atpakaļ tiek liekta galva, un, izteiktos gadījumos, bērns noguldīts uz muguras, mēģinās veidot tiltiņu. Locekļi, kurus ir skārusi trieka, ir stīvi. Ar šo slimību sliojošie, nosēdināti uz krēsla malas, nenokar kājas, kā to dara veseli bērni. Tā pat ar trieku slimojošie bērni ir mazkustīgi. Kad bērnu nostāda kājās, viņš balstās nevis uz pilnas pēdas, bet gan tikai uz pirkstgaliem. Gadījumos, kad trieka ir skārusi rokas, bērns tās tur salocītas elkoņos un savelk dūres. Slimniekam var būt epilepsija, runas traucējumi, šķielēšana un ir gadījumi, kad atpaliek garīgā attīstība.

Kā ārstēt?

Diemžēl, šī slimība nav izārstējama pavisam, taču to var ierobežot. Tai var būt dažādas smaguma pakāpes, kas prasa atšķirīgas un dažādas ārstēšanas metodes. Ārstēšana ir jāuzsāk pēc iespējas agrāk – kad slimība ir tikko diagnosticēta. Parasti tiek lietoti medikamenti, kas atvieglo muskuļu spraigumu un uzlabo CNS darbību, vielmaiņu smadzenēs un muskuļos. Ļoti svarīga ārstēšanas sastāvdaļa ir ārstnieciskā vingrošana un fizioterapija.

Botulīns cerebrālās triekas ārstēšanā

Botulīns daudziem šķiet pēdējais līdzeklis, kas varētu palīdzēt šiem slimniekiem, jo kādēļ gan būtu vajadzīga krunciņu izlīdzināšana ar cerebrālo trieku slimajiem cilvēkiem. Patiesībā, botulīna injekcijas ir viena no efektīgākajām metodēm cerebrālās triekas izpausmju apslāpēšanā. Latvijā un arī pasaulē, ar cerebrālo trieku sirgstošie, sastāda lielāko invalīdu skaitu, tādēļ saprotams, ka tik veidoti risinājumi, kā cilvēkiem ar šo slimību tikt galā. Jau 20 gadus viens no efektīgākajiem ārstniecības veidiem ir fizioterapijas kursi, kas apvienoti ar botulīna injekcijām.

Kā tieši palīdz botulīna injekcijas?

Botulīna injekcijas atvieglo spriedzi muskuļos, līdz ar to bērnam ir vieglāk vingrināt muskuļus fizioterapijas laikā un nebūt tik saspringušam un stīvam. Botulīna injekcijas iedarbojas dažādi, jo viss ir atkarīgs no slimības smaguma un ārstēšanās progresa, bet, vidēji, injekcijas darbības ilgums ir 3 – 6 mēneši. Kā tieši šis toksīns palīdz slimības ārstēšanā:

  • Palīdz atjaunot kustības;
  • Samazina komplikāciju apmēru;
  • Atvieglo pacientu aprūpi.