Auto prasa daudz…

volkswagen passat

Par tiesībām sapņoju jau agrā jaunībā, kad vēl vecums legāli neatļāva pie tām tikt. Sēdot tēvam klēpī un cenšoties redzēt pāri stūrei, kamēr viņa kājas spieda pedāļus, jo manējās tik tālu nesniedzās – viena no labākajām atmiņām. Zināju jau agri – arī man būs savs auto, likšu tiesības un braukšu! Piepildīju. Tiesības noliku, tiklīdz sasniedzu astoņpadsmit gadu vecumu, tomēr ar sava auto iegādi vēl kavējos. Lai gan strādāju, centos sakrāt kaut kam braucamam, ilgu laiku izmantoju tēva auto. Ar prātu apjautu, ka pašam auto sakrāšu ātri un vienkārši, tomēr visam, ko nepieciešams tajā ieguldīt, var arī nepietikt. Apdrošināšana, ceļa nodoklis, remonti, ja kas notiek, degviela galu galā un riepas katrai sezonai. Tā nu pacietos līdz pabeidzu skolu un sāku patstāvīgu dzīvu un darba gaitas. Nu jau sen ir savs auto, vairs ne pirmais, tomēr ieguldījums tajā joprojām ir pietiekami liels.

Tuvojas ziema, respektīvi, jāpērk riepas. Vecās jau savu laiku ir braukušas un nokalpojušas, un lai gan kāds pārgalvīgs braucējs teiktu, ka vēl šo ziemu ar tādām arī var nobraukt – ar savu un auto drošību riskēt negribu. Parasti vairāk pa divām vai trīs (labākajā gadījumā) sezonām ar vienām riepām nebraucu – nav prātīgi. Neesmu arī tikai pilsētas braucējs vien, kur ziema tiek pavadīta uz tīrītiem un kaisītiem ceļiem un šosejām. Tāpat tiek braukts uz laukiem, pa sasniegušiem, maz tīrītiem lauku ceļiem – riepas dilst ātrāk, kas neļauj tām kalpot vairāk par pāris sezonām. Lai gan uzglabāju pareizi un cenšos pieskatīt – lai nenodarītu lieku ļaunumu mainot un tā tālāk, tomēr riskēt nav prātīgi.

Viens no veidiem kā lieliski noteikt – ir vai nav jāmaina riepas ir ļoti vienkāršs – ar paskatīšanos pietiek. Riepu nodilumu, skatoties ar prātu, vērtēju tīri vizuāli – vai protektori abās pusēs ir vienādi, nu puslīdz, vai kaut kur nav plaisājušas, nelaiž nost gaisu, nav iedūrusies kāda nagla. Brīdī, kad ar riepām kaut kas nav kārtībā – arī stūres vibrēšana var sūtīt signālu – laiks mainīt. Ar nodilušām riepām auto daudz sliktāk turēsies uz ceļa, savukārt ar jaunām vai nedaudz braukušām riepām (mēdzam taču pirkt lietotas – tīri ekonomijas nolūkos) drošība un stabilitāte uz ceļa ir daudz lielāka. Un runājot par lietotām vai atjaunotām riepām, kuras pērkot vēlamies nedaudz ietaupīt – labāk nevajag. Pērkot jaunas riepas, zinot savus braukšanas paradumus un stilu, varam būt droši, ka nobrauksim vismaz 2 sezonas, savukārt ar atjaunotām vai lietotām riepām – nekad neko nevar zināt. Šādu riepu kalpošanas laiks var būt pat īsāks, tāpēc izdevumu sanāks vairāk, nekā pērkot jaunas.