Agrīns bērnu vecuma kariess – Kas tas ir un kā ar to laicīgi cīnīties?

bērnu zobārstniecībaSasniedzot konkrētu vecumposmu, cilvēkiem ir lielāks risks sastapties ar vienu vai otru mutes dobuma un zobu problēmu. Tieši tādēļ gan pieaugušo, gan bērnu zobārstniecība ir divas visai atšķirīgas nozares, kuru pārstāvošie speciālisti ir īpaši pielāgojušies un praktizējušies, lai atrisinātu tieši konkrētajam vecumposmam raksturīgās mutes dobuma problēmas. Piemēram, pēdējā laikā populārs ir kļuvis agrīns bērna vecuma kariess. Kas tas ir un kā ar to cīnīties, aplūkosim turpinājumā.

            Zoba kariesa cēloņi nevar būt iedzimtība vai kuņģa un zarnu trakta baktērijas. Kariesu agrīnā vecumā izraisa baktērijas, kuras atrodas bērna mutē. To galvenais barības avots ir ogļhidrāti, kurus bērns uzņem ar saldu pārtiku un dzērieniem. Savukārt šos ogļhidrātus baktērijas pārvērš skābēs, kas attiecīgi ļoti bojā zobus, šķīdinot zobu minerālvielas un, bojājot emalju. Ko mēs no tā varam secināt? Pirmkārt, iemesli, kādēļ bērna zobos attīstās kariess, jāmeklē gan viņa ēšanas, gan arī zobu higiēnas paradumos. Turklāt to, kāda būs atvases zobu kvalitāte, ietekmē arī dažādas uztura kļūdas, kuras pieļauj māmiņas, esot stāvoklī. Pastāvīgo zobu attīstību nopietni var ietekmēt infekcijas slimība – rahīts, kā arī vitamīnu vai barības vielu trūkums.

            Kādēļ zobu kariess ir kļuvis aktuāls bērnu vidū?

Pēdējos gados pasaulē ir novērojamas divas tendences. Pirmā – tās paaudzes pārstāvji, kuru vecāki agrāk ļoti pievērsa uzmanību savu bērnu uzturam, kā arī zobu veselībai, tagad savu atvašu zobu kvalitātei vairs nepievērš tik nopietnu uzmanību. Kādēļ? Jo tās problēmas, ar kādām saskaras šī paaudze, agrāk nebija aktuālas, līdz ar to, vecāka gadagājuma cilvēki nezina, kā tās atrisināt. Par spīti tam, ka mūsdienās bērnu zobārstniecība piedāvā ne tikai zobu ārstēšanu, bet arī dažādu profilaktisko pasākumu veikšanu, pēdējos gados bērniem arvien biežāk tiek konstatēts kariess.

            Otra tendence, kas izplatījusies mūsdienās – ja agrāk zobu erozija tika uzskatīta par pieaugušo problēmu, tagad tā izplatās arī bērnu un jauniešu vidū. Ja skābes pārāk bieži saskaras ar zobiem, tajos veidojas bļodveida iedobumi. Visbiežāk šādu zobu defektu cēlonis ir atspirdzinošo, enerģijas un spēka dzērienu pastiprināta lietošana. Savukārt bērniem šādu problēmu izraisa pārāk bieža limonāžu, atspirdzinošo dzērienu un sulu uzņemšana.

Parūpējies par bērna mutes veselību savlaicīgi:

http://www.adenta.lv/lv/arstnieciba/bernu-zobarstnieciba/

            Kas bojā zobus?

Ikviena viela, kas ir salda un lipīga, nogulsnējas uz bērna zobiem, veidojot patīkamu vidi baktērijām, kuras zobā zobus. Īpaši bīstams ir laiks starp ēdienreizēm un naktīs, kad bērna mute darbojas kā termostats, turklāt tajā izdalās mazāk siekalu. Ja zobi nav rūpīgi iztīrīti, baktērijas bez problēmām var sākt ražot skābi. Jo ilgstošāk tās iedarbojas uz zobiem, jo ātrāk zoba emalja var zaudēt svarīgās minerālvielas, kā rezultātā sākas kariess. Lai arī sākuma stadijā šis process var būt atgriezenisks, jo daļa minerālvielu nonāk atpakaļ zobu audos caur siekalām, ar laiku zobi nodilst un sāk bojāties.

            Kā norisinās kariesa attīstība?

Kariess sākumā skar zoba ārpusi, emalju. Emalja ir caurspīdīgs apvalks, kas it kā uzmaukts uz zoba galviņas (kronīša), lai to aizsargātu. Savukārt zem tās atrodas mīkstāki audi jeb dentīns, kas veido zoba pamatmasu. Pašā zoba vidū ir dobums, kurā koncentrējušies nervi un asinsvadi. Pirmā kariesa pazīme – emalja vairs nav tik caurspīdīga, tieši pretēji – uz tās parādās matēts plankumiņš. Maziem bērniem to var pamanīt uz priekšējiem zobiņiem, jo ar tiem aktīvāk tiek uzņemta barība. Ja vecāki šādai problēmai nepievērš pietiekami daudz uzmanības un regulāri nenotīra aplikumu, drīz visa zoba emalja sāk kļūt matēta. Ja tiek pamanīta šāda pazīme, tūlīt pat jādodas pie zobārsta.

Kad bērns pirmo reizi jāved pie zobārsta?

Lai sagatavotu bērnu vizītei pie zobārsta, viņu ieteicams paņemt līdzi, ja paši vai, piemēram, māsa, dodas pie šī speciālista. Tādā veidā jūsu atvase ne tikai iepazīs zobārsta kabinetu un tur notiekošo, bet arī sastaps pašu speciālistu. Bērnu zobārstniecībā ļoti svarīga ir uzticēšanās, tādēļ starp mazo pacientu un ārstu ir jābūt labāk attiecībām.

Kā cīnīties ar kariesu?

Pirmkārt, jāpievērš pastiprināta uzmanība zobu kopšanai. Jau agrā vecumā bērnam ir jāiemāca, kā pareizi tīrīt zobus. Tāpat jāņem vērā, ka arī uzturam ir liela nozīme zobu veselībā, tādēļ būtu ieteicams bērnu nepieradināt pie saldinātu un gāzētu dzērienu lietošanas, kā arī pārāk biežas našķēšanās, jo tā noved ne tikai pie kariesa, bet arī citām mutes dobuma problēmām.