Ko nozīmē Alcheimera diagnoze un kā tā ietekmē veselību?

alcheimera slimībaAlcheimers ir neirobioloģiska saslimšana, kas smadzenēs izraisa neatgriezeniskus bojājumus. Alcheimera simptomu kopums rada neatgriezeniskus bojājumus cilvēka smadzenēs, ko nevar pilnībā izārstēt. Var tikai samazināt tās progresu ar dažādu ārstniecisko līdzekļu palīdzību.
Pēdējie pētījumi liecina, ka ar Alcheimeru biežāk slimo 65 līdz 70 gadus veci cilvēki. Šī diagnoze daudziem pacientiem izraisa sašutumu, jo nezina – ko no diagnozes var gaidīt un kā tālākie simptomi iespaidos pašreizējo ikdienas dzīvi.

Bieži cilvēki un tuvinieki nepamatoti uzskata, ka Alcheimers radies negaidīti. Taču veiktajos eksperimentos ir pierādīts, ka slimības simptomi attīstās ilgākā laika posmā. Pirmējos simptomus iespējams konstatēt jau 40-50 gadu vecumā. Šīs slimības izpausmes palielinās vairāku gadu laikā un dažādiem cilvēkiem parādības var būt atšķirīgas.

Simptomi, kas norāda uz iespējamu Alcheimeru.

Alcheimera diagnozei specifisks tas, ka slimnieks nespēj atcerēties nesenus faktus, sastopas ar grūtībām koncentrēties darbam,parādās nevērība un izklaidība. Nereti slimniekiem sagādā grūtības tāpat arī spēja runāt un orientēšanās ļoti labi zināmā lokācijā, kā rezultātā viņš nomaldās.

Izšķir trīs pazīmju vienumus, kas nosaka Alcheimera slimības iespējamo stadiju:

1.   Izmaiņas darbībā

Līdzsvara izjūtas pavājināšanās ļoti bieži noved pie funkcionālo kustību samazināšanos.

2.   Izmaiņas uzvedībā un attieksmē

Alcheimeram progresējot, saasinās sociāli neatbilstoša uzvedība – agresivitāte, mānija, uzbudinājums, apetītes izmaiņas. Nereti šīs izmaiņas ir cēlonis, kādēļ ģimenes apņemas slimnieku ievietot aprūpes iestādē.

3.Izziņas traucējumi

Pie šīs simptomi kategorijas īpaši var akcentēt īstermiņa atmiņas pavājināšanos. Piemēram, nespēja atsaukt atmiņā nesenus atgadījumus un lietu atrašanās vietu telpā, nesen pasacītā neatcerēšanos u.c..
Izmaiņas kognitīvajā sistēmā cilvēku var novest pie nespējas pilnvērtīgi parūpēties par sevi un nodrošināt sava organisma pareizu funkcionēšanu un veselības aizsardzību.
Samērā bieža slimības parādība ir nespēja atpazīt draugus, ģimeni. Sākotnējie simptomi, kas norāda uz iespējamo Alcheimera saslimšanu ir: atcerēšanās problēmas, apdomības trūkums, interešu trūkums, traucēta spriešana un krasas uzvedības pārmaiņas.
Ģimene un līdzcilvēki bieži vien norādītos simptomus saista ar novecošanās procesu un tos pieņem kā normālu parādību. Kad simptomi kļūst izteiktāki, slimība var izraisīt dažādus šķēršļus ikdienas dzīvē.

Alcheimeru veicinošie riska faktori

Ir veikti vairāki eksperimenti, lai uzzinātu šīs slimības iemeslu. Patlaban zinātniekiem to vēl nav izdevies uzzināt.
Ir vairāki minējumi, kas varētu būt par iemeslu saslimšanai ar šo slimību:
-Vecumdienas. Alcheimers progresē neskaitāmu gadu laikā, taču saasināti simptomi ir tieši vecāka gada gājuma cilvēkiem.
-Pārmantota slimība. Ja kāds no ģimenes locekļiem tuvā vai tālā radniecībā ir pārslimojis kādu ģenētisku slimību, ir liela iespējamība ar to sasirgt pat vairākās paaudzēs.
-Citas saslimšanas un veselības problēmas. Kā, piemēram, insults, augsts asinsspiediens un augsts holesterīns. Lai ierobežotu saslimšanas progresu, slimnieka rehabilitēšana notiek ar vairāku medikamentu līdzdalību, vitamīniem.
Alcheimera slimības ierobežošanā slimniekus ārstē pat ar medikamentiem, kas nomāc centrālās nervus sistēmas darbību. Alcheimera slimība nav pilnīgi izārstējama, taču, laicīgi Alcheimeru atklājot, ir iespējams ierobežot slimības izpausmes.